Mária Molenda: Módna Európa

Obnova.sk Fotografia

V rámci osláv okrúhlych výročí narodenia a smrti Bálinta Balašu /l554-l594/, významného renesančného básnika a protitureckého bojovníka, jedného z majiteľov a obyvateľov hradu Modrý Kameň, ktoré nesú spoločný názov ROK BALAŠU. Pripravilo SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň nevšednú výstavu rekonštrukcií historických odevov slovenských, poľských a maďarských, z obdobia renesancie – zo l6.-l7. storočia. Autorkou modelov a kurátorkou výstavy je mladá študentka histórie na Jagellovskej univerzite v Poľsku Mária Molenda.

Obnova.sk Fotografia

Výstava „Módna Európa“ je inštalovaná v priestoroch hradnej kaplnky. Osobitne pre túto výstavu vytvorila Maria odev Bálinta Balašu podľa jedinej známej podobizne básnika. Možno ju navštíviť od utorka do nedele od 9,00 – do l7,00 hod. do 25. 7. 2004 v hradnej kaplnke. V dňoch 3. 8. – 3l. 8. 2004 bude výstava pokračovať v historických priestoroch kaštieľa.

– termín konania

03.07.2004 – 31.08.2004

– miesto konania

Hrad Modrý Kameň s barokovým kaštieľom

– organizátor
Múzeum bábkarských kultúr a hračiek

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bábkarský festival Modrý Kameň

VII.ročník Bábkarského festivalu Modrý Kameň je v roku 2005 venovaný nielen školám /ako každý rok/ ale i rodinám o čom svedčí bohatý sobotňajší program – tvorivé dielne, remeslá, hry, bábkové predstavenie a iné zaujímavosti.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.

Pobočky SNM otvoria aj cez Veľkú noc

Špecializované múzea Slovenského národného múzea budú mať počas Veľkonočných sviatkov upravené otváracie hodiny. Počas všetkých štyroch voľných dní od 2. do 5. apríla bude pre návštevníkov otvorené Spišské múzeum v Levoči a Spišský hrad, Zámok Bojnice a hrad Červený Kameň. Na Veľký piatok 2. apríla bude otvorený hrad Červený Kameň a Spišský hrad od 9:00 do 16:00, Zámok Bojnice od 10:00 do 15:00, Spišské múzeum v Levoči – Mestská radnica, Dom majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši v čase od 9:00 do 17:00.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.