Zlodeji v kaštieli v Želovciach

Zatiaľ neznámi páchatelia sa vlámali do dvoch miestností historickej a národnostnej expozície v kaštieli v Želovciach v okrese Veľký Krtíš.
Po vylomení vchodových dverí ukradli starožitné predmety z majetku Kultúrneho spolku v Želovciach. Spôsobili tým škodu približne štvrť milióna korún. V rukách zlodejov skončili aj meče, nádoby a ďalšie predmety, pochádzajúce z vykopávok na viacerých miestach. Tie patrili Múzeu bábkarských kultúr a hračiek – Hrad Modrý Kameň, ktoré ich hodnotu vyčísli dodatočne.

O kriminálnom čine informovala 28. novembra 2005 hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

Kaštieľ v Želovciach je barokovo-klasicistický, postavený v roku 1772. Je pravidelne udržiavaný, so zachovanými pôvodnými prvkami.

Slovensko-avarské pohrebisko v Želovciach patrí k najvýznamnejším aj z celosvetového hľadiska. Archeologické výskumy odkryli 870 neporušených hrobov zo 7. – 8. storočia nášho letopočtu. Nálezy šperkov z drahých kovov, zbraní a poľnohospodárskeho náradia, keramiky a odevných súčastí dokazujú rozkvet staroslovanského sídla na tomto mieste v období Samovej ríše.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V trnavskom múzeu chýbajú ďalšie umelecké predmety

BRATISLAVA/TRNAVA 20. októbra 2004 (SITA) – V Západoslovenskom múzeu v Trnave chýbajú ďalšie umelecké predmety. Ešte v marci zmizli z múzea predmety za zhruba milión korún a ako agentúru SITA informoval zástupca trnavského policajného hovorcu Viktor Plézel, v pondelok pracovníčka múzea oznámila ďalšiu krádež umeleckých predmetov.

Bábkarský festival Modrý Kameň

VII.ročník Bábkarského festivalu Modrý Kameň je v roku 2005 venovaný nielen školám /ako každý rok/ ale i rodinám o čom svedčí bohatý sobotňajší program – tvorivé dielne, remeslá, hry, bábkové predstavenie a iné zaujímavosti.

Mária Molenda: Módna Európa

V rámci osláv okrúhlych výročí narodenia a smrti Bálinta Balašu /l554-l594/, významného renesančného básnika a protitureckého bojovníka, jedného z majiteľov a obyvateľov hradu Modrý Kameň, ktoré nesú spoločný názov ROK BALAŠU.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.