Zlodeji v kaštieli v Želovciach

Zatiaľ neznámi páchatelia sa vlámali do dvoch miestností historickej a národnostnej expozície v kaštieli v Želovciach v okrese Veľký Krtíš.
Po vylomení vchodových dverí ukradli starožitné predmety z majetku Kultúrneho spolku v Želovciach. Spôsobili tým škodu približne štvrť milióna korún. V rukách zlodejov skončili aj meče, nádoby a ďalšie predmety, pochádzajúce z vykopávok na viacerých miestach. Tie patrili Múzeu bábkarských kultúr a hračiek – Hrad Modrý Kameň, ktoré ich hodnotu vyčísli dodatočne.

O kriminálnom čine informovala 28. novembra 2005 hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

Kaštieľ v Želovciach je barokovo-klasicistický, postavený v roku 1772. Je pravidelne udržiavaný, so zachovanými pôvodnými prvkami.

Slovensko-avarské pohrebisko v Želovciach patrí k najvýznamnejším aj z celosvetového hľadiska. Archeologické výskumy odkryli 870 neporušených hrobov zo 7. – 8. storočia nášho letopočtu. Nálezy šperkov z drahých kovov, zbraní a poľnohospodárskeho náradia, keramiky a odevných súčastí dokazujú rozkvet staroslovanského sídla na tomto mieste v období Samovej ríše.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V trnavskom múzeu chýbajú ďalšie umelecké predmety

BRATISLAVA/TRNAVA 20. októbra 2004 (SITA) – V Západoslovenskom múzeu v Trnave chýbajú ďalšie umelecké predmety. Ešte v marci zmizli z múzea predmety za zhruba milión korún a ako agentúru SITA informoval zástupca trnavského policajného hovorcu Viktor Plézel, v pondelok pracovníčka múzea oznámila ďalšiu krádež umeleckých predmetov.

Mária Molenda: Módna Európa

V rámci osláv okrúhlych výročí narodenia a smrti Bálinta Balašu /l554-l594/, významného renesančného básnika a protitureckého bojovníka, jedného z majiteľov a obyvateľov hradu Modrý Kameň, ktoré nesú spoločný názov ROK BALAŠU.

Bábkarský festival Modrý Kameň

VII.ročník Bábkarského festivalu Modrý Kameň je v roku 2005 venovaný nielen školám /ako každý rok/ ale i rodinám o čom svedčí bohatý sobotňajší program – tvorivé dielne, remeslá, hry, bábkové predstavenie a iné zaujímavosti.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.