Lokálne produkty drevené šindle, keramika a iné zastreší regionálna značka Horný Šariš

Na Slovensku pribudla nová regionálna značka Horný Šariš. Ide o prvú regionálnu značku na východe Slovenska, ktorá doplnila existujúcu sieť, ktorú momentálne predstavuje 12 regionálnych značiek s jednotným logotypom s folklórnym motívom. Informovala o tom PR manažérka Národnej siete Miestnych akčných skupín (MAS) SR Veronika Fitzeková.

Súčasťou slávnostného uvedenia značky je zároveň vyhlásenie prvej výzvy pre regionálnych producentov. „Regionálnu značku môžu získať tradičné remeselné alebo potravinárske produkty, podujatia, ubytovacie a stravovacie služby. Certifikovaný produkt musí spĺňať štyri základné kritériá. Je jedinečný pre daný región, pochádza od miestneho výrobcu, využíva tradičné postupy a miestne zdroje, obsahuje podiel ručnej práce a musí byť šetrný k životnému prostrediu,“ konkretizovala Lenka Smetanková z MAS Sekčov – Topľa, ktoré vytvorenie značky koordinuje. Na vzniku značky spolupracujú ďalšie subjekty z územia Horného Šariša – MAS Topoľa, MAS Horná Topoľa, MAS Dukla, MAS Horný Šariš – Minčol, Mikroregión Stredná Topľa a Kultúrne a turistické centrum Bardejov.

Lokálni producenti majú na prihlásenie svojich produktov čas do konca mája. Výrobky, ktoré splnia požadované kritériá a získajú certifikát, budú môcť byť označené jednotnou grafickou značkou. „Táto značka uľahčí proces zorientovania sa v ponuke toho, čo sa vyrába v regióne, čo je preňho typické, čo je nositeľom originality a pôvodnosti z regiónu. Zároveň je pridanou hodnotou takýchto značiek garancia ekologickej šetrnosti voči životnému prostrediu,“ skonštatovala Silvia Slivková z odboru strategického rozvoja Úradu Prešovského samosprávneho kraja.

Podľa organizátorov má historický región množstvo kvalitných lokálnych produktov ako medovicový med z Čergovského pohoria, drevené šindle, dymom osmahnuté sušené ovocie, keramika či tradičné Horno-šarišské slávnosti v Raslaviciach.

foto: SACR

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Klaster Liptov ponúka návštevníkom regionálnu kartu zliav

Región Liptov opäť láka turistov na kartu zliav – Liptov Region Card 2010 – Zima. Vďaka tejto karte môžu návštevníci Liptova ušetriť na vybrané služby 10 až 50 percent. Karta sa po letnej verzii bude dať zakúpiť na výletných miestach a turistických atrakciách či informačných centrách. Nová karta zliav stojí 5,90 €. Viacerí poskytovatelia ubytovania poskytujú kartu svojim hosťom zadarmo ako súčasť pobytového balíka. Nová zimná karta sa stala celoročnou. „Karta sa postupne etabluje ako nový produkt na trhu. Po zahraničných návštevníkoch zo západnej Európy, ktorí sú na tieto karty v iných regiónoch zvyknutí, jej výhody začínajú objavovať aj Slováci, Česi či Poliaci,“ uviedla marketingová manažérka Klastra Liptov Petra Tomášová.

Odpovede