Levice: Supermaketová prestrelka pokračuje

Hoci mesto rozhodlo, že Lidl pod hradom nebude, problém je otvorený

Všetko je možné! Dá sa to povedať o ťahaniciach okolo výstavby supermarketu Lidl pri Levickom hrade. Hoci už v máji mesto rozhodlo, že supermarket pri historickej kultúrnej pamiatke nepostavia, otázka jeho výstavby je paradoxne stále otvorená.
Obavy odporcov predajne pod kultúrnou pamiatkou z 13. storočia sa teda definitívne nerozplynuli. Otázka postavenia obchodu v tejto lokalite sa opäť pretriasa. A to aj napriek tomu, že so zmenou územného plánu mesta v prospech stavby nesúhlasili pracovníci pamiatkového úradu, ba ani na krajskom úrade životného prostredia. Záporné stanovisko zaujali aj architekti a mnohí Levičania.

Zdalo sa teda, že Levice nebudú unikátom, kde by postavili predajňu rovno pri hrade. Investori stavby obchodného domu sa však nevzdávajú a opäť požiadali mesto, aby sa touto otázkou zaoberalo. „Vedenie mesta Však so stavbou pri hrade nesúhlasí,“ povedal viceprimátor Igor Varga. Problém však budú opäť riešiť poslanci mestského zastupiteľstva.

Poslanci sú rozdelení na dva tábory, časť je výstavbe Lidla pod hradom naklonená a argumentuje, že odtiaľ aspoň budú musieť odísť narkomani a ďalšie živly, ktoré sa tam schádzajú. Iní poslanci obchod pod hradom odmietajú a prikláňajú sa k názoru Levičanov, že Lidl by bolo treba postaviť na sídlisku Vinohrady, kde chýbajú obchody. „Bolo by dobré, keby čo najviac Levičanov prišlo vyjadriť svoj názor verejne na mestské zastupiteľstvo, keď sa bude o tejto otázke rokovať, a neostávali iba v anonymite,“ dodal l. Varga.

Karol Mindák

Zdroj: Nový čas 1. 12. 2005

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto odmietlo priemyselný park vedľa kultúrnej pamiatky

POPRAD/SPIŠSKÁ BELÁ 13. mája (SITA) – Obyvatelia Spišskej Belej odmietli výstavbu priemyselného parku v blízkosti národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Strážky. Takéto stanovisko zaujali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej, ktorí nesúhlasili so zmenou územného plánu v lokalite medzi Pradiarňou a kaštieľom Strážky. „Firma Toreal požiadala mesto o čiastkovú zmenu územného plánu, keďže navrhovaný priemyselný park sa čiastočne nachádza aj na katastrálnom území Spišskej Belej,“ uviedol pre SITA primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Priemyselný park s rozlohou takmer 30 ha plánuje v lokalite za Pradiarňou vybudovať mesto Kežmarok. Približne tretina parku zasahovala do katastrálneho územia Spišskej Belej a bola by v dotyku s kaštieľom Strážky.