Spišská Belá uprednostnila ochranu kaštieľa pred priemyselným parkom

Obrázok k článku

Mesto Spišská Belá uprednostnilo ochranu národnej kultúrnej pamiatky Kaštieľ Strážky pred výstavbou priemyselného parku v mestskej časti Strážky. Poslanci mestského zastupiteľstva zamietli zmenu územného plánu mesta v tejto mestskej časti. Podľa primátora Štefana Bieľaka rozhodla ochrana kultúrneho dedičstva a jedinečnosť okolitého prostredia. „Najvážnejším dôvodom pre zamietnutie žiadosti bol negatívny dopad možnej výstavby na areál Kaštieľa Strážky a jeho okolie,“ uviedol pre SITA. Poslanci v Spišskej Belej zároveň súhlasili s návrhom Pamiatkového úradu na vyhlásenie ochranného pásma kultúrnej pamiatky Kaštieľ
Požiadavka na zmenu územného plánu mesta Spišská Belá v mestskej časti Strážky prišla od vlastníka pozemkov. Ide o územie s rozlohou približne deväť hektárov a je plynulým pokračovaním priemyselnej zóny Kežmarok – Pradiareň v katastri mesta Kežmarok. Podľa primátora Spišskej Belej územie pred Kaštieľom Strážky by malo zostať v súčasnej podobe alebo sa môže využiť na iné účely, ale “určite nie na výstavbu priemyselného parku.“ Mesto Spišská Belá nie je proti vytváraniu nových pracovných príležitostí, investorom ponúka iné, vhodnejšie lokality v Spišskej Belej. Mesto zároveň pripravuje nový územný plán, v ktorom sa uvažuje o vytvorení priemyselnej zóny v blízkosti bývalej tabakovej továrne.
Rozhodnutie poslancov Spišskej Belej pozitívne hodnotí riaditeľka Kaštieľa Strážky Mária Šelepová. „To, ako hlasovali naši poslanci, nám urobilo obrovskú radosť. Svedčí to o zodpovednosti Mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej voči obyvateľom a hlavne voči budúcim generáciám,“ povedala M. Šelepová. Podľa nej celý problém nemožno stavať kontroverzne. „Priemyselné parky i zamestnať ľudí potrebujeme, ale musíme vyberať vhodné lokality na priemyselné zóny a táto lokalita je absolútne nevhodná,“ doplnila M. Šelepová.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto odmietlo priemyselný park vedľa kultúrnej pamiatky

POPRAD/SPIŠSKÁ BELÁ 13. mája (SITA) – Obyvatelia Spišskej Belej odmietli výstavbu priemyselného parku v blízkosti národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Strážky. Takéto stanovisko zaujali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Spišskej Belej, ktorí nesúhlasili so zmenou územného plánu v lokalite medzi Pradiarňou a kaštieľom Strážky. „Firma Toreal požiadala mesto o čiastkovú zmenu územného plánu, keďže navrhovaný priemyselný park sa čiastočne nachádza aj na katastrálnom území Spišskej Belej,“ uviedol pre SITA primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Priemyselný park s rozlohou takmer 30 ha plánuje v lokalite za Pradiarňou vybudovať mesto Kežmarok. Približne tretina parku zasahovala do katastrálneho územia Spišskej Belej a bola by v dotyku s kaštieľom Strážky.

Odpovede

 1. Spišská Belá uprednostnila ochranu kaštieľa pred priemyselný

  Hurá!!!Máme na Sovensku aj osvietených pánov mestských poslancov a pána primátora. môžu byť všetkým ostatným ignorantským mestským pánom poslancom príkladom.

 2. Re: Spišská Belá uprednostnila ochranu kaštieľa pred priemys
  Tomu sa veľmi teším. Ešte špeciálne pre blízky vzťah k Spišskej Belej, kde som nejedného silvestra i iné zažil…

 3. je to uzasny kulturny sok pre

  je to uzasny kulturny sok pre krajinu, kde sa uzemne plany menia castejsie ako … skvele, moja ucta.

  1. priemyselny park

   [quote=Vladimira_Kotrusova]

   je to uzasny kulturny sok pre krajinu, kde sa uzemne plany menia castejsie ako … skvele, moja ucta.

   [/quote]

    

   som ako sipkova ruzenka … ake to ma pokracovanie?

 4. :))

  mila Vladimira,

  nie si sipova ruzenka… to len nova verzia umoznuje vkladat suvisiace clanky a tak sa oprasuju clanky uz davno zabudnute :) tiez moja poklona lastovickam kulturneho naroda…

  1. po prebudeni som si vsimla

   po prebudeni som si vsimla … to je to moje klikanie :-) pride mail, vidim obnova, precitam a reagujem ak mam “potrebu” … potom som si vsimla data, uz si dam pozor :-)

 5. aky pozor… kulturne

  aky pozor… kulturne dedicstvo – posolstvo storoci, tisicroci… a my tu budeme opatrni kvoli 2,5 roku?? :)

  pozitivne ladenych komentov / pochval k pozitivnym spravam / cinom na tejto pode nie je nikdy dost… a pritom su tak potrebne… pochvaly aj ciny :)

Comments are closed.