Kysucké múzeum bohatšie aj o mamutie zuby či storočné husle

Kysucké múzeum v Čadci je bohatšie aj o dva mamutie zuby, storočné husle, citaru Valencia či knihu kázní Františka Xavera Daniša z roku 1841. Ako pre agentúru SITA uviedla komunikačná manažérka múzea Lenka Jancová, pre zbierkový fond Kysuckého múzea bol rok 2009 jeden z najúspešnejších, keď získal až 471 historických predmetov vrátane niekoľkých unikátnych kúskov. Odborní pracovníci múzea sa každoročne venujú vyhľadávaniu zaujímavých predmetov a navštevujú potenciálnych predajcov. Tento rok mali na nákup takmer 7 tisíc eur, celú sumu dostali od žilinskej krajskej samosprávy. Získané veci putujú medzi zbierky fondu alebo priamo do expozícií múzea.

Dva mamutie zuby, ktoré sa Kysučanom podarilo získať, pochádzajú z dvoch rôznych lokalít brehov rieky Kysuce, jeden je z oblasti Turzovky, druhý Krásna nad Kysucou. Spomedzi ďalších unikátov Jancová ocenila husle z roku 1910, knihu kázní Františka Xavera Daniša z roku 1841, citaru Valencia a mnohé predmety drotárskeho remesla. Za významné pre múzeum považuje aj fotografie z návštevy astronauta Eugena Andrewa Cernana na Slovensku, ktorého starí rodičia odišli z Kysúc do Ameriky na konci 19. storočia. Cernan letel do vesmíru trikrát a zatiaľ je posledným človekom, ktorý vystúpil na Mesiac.


Získané predmety budú inštalované v expozíciách Kaštieľa v Radoli ale i v objektoch Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke. V nasledujúcom roku tiež plánujú reinštalovať stálu expozíciu „Kysuce“ v Čadci a vybudovať novú expozíciu, ktorá bude pozostávať z drotárstva, archeológie a časti venovanej E. A. Cernanovi. V súčasnosti má Kysucké múzeum vo svojom zbierkovom fonde takmer 25 tisíc predmetov. V roku 2007, vďaka projektu zameraného na výkup pozostalosti židovského obyvateľstva Kysúc, získali z ministerstva kultúry viac ako 13 tisíc eur, z ktorých kúpili aj židovskú tóru či strieborný a osemramenný bronzový svietnik.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Úvraťová železnička dosiahla rekordnú návštevnosť

Úvraťová železnička v kysuckej Vychylovke dosiahla tento rok rekordnú návštevnosť. Historická Kysucko-oravská lesná železnica previezla od mája do novembra takmer 32-tisíc ľudí. Agentúru SITA o tom informovala manažérka Kysuckého múzea Lenka Jancová. V nasledujúcej sezóne chce múzeum zatraktívniť železnicu o nové hnacie prevádzkové vozidlo. Od žilinskej krajskej samosprávy dostalo do užívania drezinu na prevoz desiatich cestujúcich a vodiča.