Kysucké múzeum bohatšie aj o mamutie zuby či storočné husle

Kysucké múzeum v Čadci je bohatšie aj o dva mamutie zuby, storočné husle, citaru Valencia či knihu kázní Františka Xavera Daniša z roku 1841. Ako pre agentúru SITA uviedla komunikačná manažérka múzea Lenka Jancová, pre zbierkový fond Kysuckého múzea bol rok 2009 jeden z najúspešnejších, keď získal až 471 historických predmetov vrátane niekoľkých unikátnych kúskov. Odborní pracovníci múzea sa každoročne venujú vyhľadávaniu zaujímavých predmetov a navštevujú potenciálnych predajcov. Tento rok mali na nákup takmer 7 tisíc eur, celú sumu dostali od žilinskej krajskej samosprávy. Získané veci putujú medzi zbierky fondu alebo priamo do expozícií múzea.

Dva mamutie zuby, ktoré sa Kysučanom podarilo získať, pochádzajú z dvoch rôznych lokalít brehov rieky Kysuce, jeden je z oblasti Turzovky, druhý Krásna nad Kysucou. Spomedzi ďalších unikátov Jancová ocenila husle z roku 1910, knihu kázní Františka Xavera Daniša z roku 1841, citaru Valencia a mnohé predmety drotárskeho remesla. Za významné pre múzeum považuje aj fotografie z návštevy astronauta Eugena Andrewa Cernana na Slovensku, ktorého starí rodičia odišli z Kysúc do Ameriky na konci 19. storočia. Cernan letel do vesmíru trikrát a zatiaľ je posledným človekom, ktorý vystúpil na Mesiac.


Získané predmety budú inštalované v expozíciách Kaštieľa v Radoli ale i v objektoch Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke. V nasledujúcom roku tiež plánujú reinštalovať stálu expozíciu „Kysuce“ v Čadci a vybudovať novú expozíciu, ktorá bude pozostávať z drotárstva, archeológie a časti venovanej E. A. Cernanovi. V súčasnosti má Kysucké múzeum vo svojom zbierkovom fonde takmer 25 tisíc predmetov. V roku 2007, vďaka projektu zameraného na výkup pozostalosti židovského obyvateľstva Kysúc, získali z ministerstva kultúry viac ako 13 tisíc eur, z ktorých kúpili aj židovskú tóru či strieborný a osemramenný bronzový svietnik.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pri údržbe úvraťovej železničky pomáhajú aj dobrovoľníci

Pri údržbe historickej lesnej úvraťovej železničky vo Vychylovke na Kysuciach už 14 rokov pomáhajú aj dobrovoľníci zo Slovenska, Čiech a Moravy. Nadšenci z občianskeho združenia Klub romantikov úzkorozchodnej železnice Oravy a Kysúc (KRÚŽOK) práve v týchto dňoch opravujú trať. „Pomáhajú hlavne pri výmene podvalov, ale aj pri podbíjaní a čistení okolia trate a priepustov. Krúžkari tu chodia už niekoľko rokov, stretnú sa tu Slováci, Česi, Moraváci. Niektorí chodia pravidelne a máme s nimi priateľské vzťahy, niektorí sú tu prvýkrát. Sú medzi nimi študenti, dokonca aj nádejní mladí študenti medicíny, ale prichádzajú aj celé rodiny,“ povedala vedúca správy Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke Janka Berešová. Vo Vychylovke sa Kysucké múzeum stará okrem úvraťovej železničky aj o Múzeum kysuckej dediny. Na údržbe skanzenu majú zásluhu i členovia Mládežníckej organizácie PäťPé, ktorí tento rok namaľovali šindľové strechy a vyčistili areál.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.