Najvzácnejší kus Kysuckého múzea podrobia expertíze

Najvzácnejší predmet Kysuckého múzea v Čadci podrobia detailnej expertíze na katedre archeológie Univerzity Komenského v Bratislave. Skúmanie kostenej sošky svätice nazývanej tiež Kysucká Madona má odhaliť jej pôvodný účel, funkčnosť a význam.

“Budeme v napätí očakávať, aké výsledky prinesie expertíza. Tešíme sa, že o naše zbierky majú záujem aj iní odborníci,” povedal riaditeľ Kysuckého múzea Miloš Jesenský. Unikátnu gotickú plastiku našla v júli 1990 pri archeologickom výskume stredovekého cintorína v Radoli jedna z brigádujúcich študentiek. Necelých deväť centimetrov vysokú sošku zbadala v rozrušenom murive zaniknutého kostola, kde bola zrejme súčasťou výzdoby väčšieho sakrálneho predmetu. “Zhotovili ju v Nemecku alebo Francúzsku niekedy v 14. storočí. Pri absencii drobnej gotickej plastiky na Slovensku sa vďaka svojmu výtvarnému spracovaniu zaraďuje medzi unikáty,” dodala archeologička múzea Danka Majerčíková.


V súčasnosti má Kysucké múzeum vo svojom zbierkovom fonde takmer 25-tisíc predmetov, do fondu archeológie patrí 1 906 z nich. Minulý rok bol pre múzeum jeden z najúspešnejších, keď získalo až 471 historických predmetov vrátane niekoľkých unikátnych kúskov ako mamutie zuby, storočné husle, citaru Valencia či knihu kázní Františka Xavera Daniša z roku 1841.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kysucké múzeum bohatšie aj o mamutie zuby či storočné husle

Kysucké múzeum v Čadci je bohatšie aj o dva mamutie zuby, storočné husle, citaru Valencia či knihu kázní Františka Xavera Daniša z roku 1841. Ako pre agentúru SITA uviedla komunikačná manažérka múzea Lenka Jancová, pre zbierkový fond Kysuckého múzea bol rok 2009 jeden z najúspešnejších, keď získal až 471 historických predmetov vrátane niekoľkých unikátnych kúskov. Odborní pracovníci múzea sa každoročne venujú vyhľadávaniu zaujímavých predmetov a navštevujú potenciálnych predajcov. Tento rok mali na nákup takmer 7 tisíc eur, celú sumu dostali od žilinskej krajskej samosprávy. Získané veci putujú medzi zbierky fondu alebo priamo do expozícií múzea.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.