Kysucký skanzen bude otvorený po celý rok

1. decembra 2008 – Múzeum kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke by malo byť v roku 2009 otvorené po celý rok, teda netradične aj počas zimných mesiacov. “Bude to síce náročnejšie, keďže snehovej nádielky je neúrekom a pri jej likvidácii sa zvýšia prevádzkové náklady, ale aj spotreba elektrickej energie, no veľkým snom múzea je vyhovieť návštevníkom a ponúknuť ľudové programy počas niektorých nedieľ v zasneženom kraji,” konštatovala Lenka Jancová, komunikačná manažérka Kysuckého múzea v Čadci. V kysuckom skanzene vo Vychylovke trvala sezóna zvyčajne od mája do konca októbra. Tento rok ho navštívilo takmer 60-tisíc ľudí. Okrem Slovákov to boli napríklad aj návštevníci z Alžírska, Bulharska, Gruzínska, Namíbie, Švédska či Uzbekistanu. “Mnohým turistom a záujemcom o ľudovú kultúru, piesne, tance i minulosť bolo ľúto, že skanzen aj železnička svoje brány na pol roka zatvoria a tak sa v Kysuckom múzeu začala riešiť otázka celoročnej prevádzky expozícií vo Vychylovke,” uviedla Jancová.

Tohtoročnú prevádzku múzea v prírode ukončili v posledný októbrový víkend podujatia Zabíjačka na vrchoch a Vyhasínanie v peci. Ukončenie prevádzky však podľa Jancovej neznamená, že skanzen a historická lesná úvraťová železnička sú prázdne. “Opak je pravdou. Zamestnanci oboch expozícií majú veľa práce, pasujú sa nielen s odstraňovaním snehu, úpravou chodníkov, ale i zhadzovaním snehu z drevených striech, aby nehrozilo, že strecha sa pod ťarchou bieloby preborí,” podotkla Jancová. Rušňovodiči a údržbári železničky sa starajú o údržbu lokomotív, rozoberajú jednotlivé časti a mažú olejom, zabezpečujú tiež čistotu depa. Pracovníci múzea počas zimných mesiacov ošetrujú zbierky, ktoré sú umiestené v jednotlivých objektoch skanzenu a pripravujú kultúrne programy na novú sezónu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Deň železnice vo Vychylovke

Prezentačná akcia Deň železnice sa uskutoční v nedeľu, 25. mája 2008, v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke. Na úzkorozchodnej historickej lesnej úvraťovej železnici budú napríklad premávať v tento deň aj dva parné rušne, vyrobené v rokoch 1909 a 1916.

Úvraťová železnička dosiahla rekordnú návštevnosť

Úvraťová železnička v kysuckej Vychylovke dosiahla tento rok rekordnú návštevnosť. Historická Kysucko-oravská lesná železnica previezla od mája do novembra takmer 32-tisíc ľudí. Agentúru SITA o tom informovala manažérka Kysuckého múzea Lenka Jancová. V nasledujúcej sezóne chce múzeum zatraktívniť železnicu o nové hnacie prevádzkové vozidlo. Od žilinskej krajskej samosprávy dostalo do užívania drezinu na prevoz desiatich cestujúcich a vodiča.