Kúzlo starých smaltov

Predmety zo smaltu nás obklopujú v každodennom živote bez toho, aby sme si uvedomovali históriu ich vzniku, mnohostrannú účelnosť, tvarovú variabiltu i príťažlivý dekór.

Ozdobné smaltovanie drahých kovov bolo známe už v staroveku, kedy dosiahlo vysokú umeleckú úroveň najmä pri výrobe šperkov a vo forme inkrustácií emailov vzácnych predmetov.

Smaltovanie medi sa začalo hromadne používať až začiatkom 19.storočia, avšak rozhodujúcim krokom ku vzniku smaltovníckeho veľkopriemyslu bolo až zvládnutie smaltovania liatiny v polovici 19.storočia a smaltovania železného plechu po roku 1860. Technológia smaltovania na kov je náročná na energiu a zariadenie, nie je rentabilná v rámci remeselnej výroby.

Zmyslami vnímame tvar predmetu, farebnosť, ozdobné motívy, hladkosť povrchu, ale čo nám ostáva utajené, je výrobný postup. V rámci technológie výroba prebiehala v štyroch fázach : príprava smaltu, príprava kovového materiálu, nanášanie smaltu a zdobenie , nakoniec vypaľovanie výrobku. Smalt je ľahko taviteľná sklovina, farbená rozličnými zlúčeninami kovov, s dostatočnou krycou schopnosťou. Rozpustený smalt sa na kovové výrobky nanášal polievaním alebo sa predmet ponoril do tekutiny.

Kovové predmety, na ktoré sa smalt nanášal, sa zhotovovali v klampiarskych dielňach lisovaním, vykružovaním, spájkovaním a nitovaním, prípadne liatím do foriem  ako odliatky. Vypaľovanie v muflových peciach prebiehalo pri teplote 800-1000 stupňov a každá vrstva smaltu sa vypaľovala osobitne.


smaltPrvú špecializovanú továreň na území Slovenska založil S.Sternlicht  a F.Schein v Lučenci v roku 1884. úspech jeho výrobkov na rozličných výstavách i dopyt po módnych smaltovaných predmetoch na našom území a v zahraničí, boli podnetom pre založenie ďalších tovární.  Tak v roku 1892 vzniká v Lučenci ďalšia, založená J.Rakottayom, od  druhej polovice osemdesiatych rokov smaltujú aj v Hronci, v roku 1899 v bratislavskej Petržalke a v roku 1907 vzniká v Bratislave firma Rohwert. K významným smaltovniam na území Slovenska ešte patrila f-a Scholtz v Matejovciach a v roku 1908 vo Fiľakove založená továreň, ktorej činnosť pretrvala najdlhšie.

Smaltovne svoj tovar ponúkali prostredníctvom veľkoobchodníkov a filiálok, ktoré mali takmer po celom svete. Smaltované výrobky zo Slovenska boli exportované na Balkán, do Čiech, do Ruska, do Číny, do Indie, Turecka, na africký kontinent, do Austrálie, Indie a USA.  Prirodzene, že sa výrobky svojím tvaroslovím a dekórom museli prispôsobovať požiadavkám odberateľa, tovar bol luxusný a veľmi dekoratívny, vychádzal z kultúrnych zvyklostí danej krajiny.


smalt 3Sortiment výrobkov bol prekvapivo široký s bázou na nádoby používané v domácnostiach pri príprave, úschove a konzumácii potravín. V začiatkoch výroby predmety presne kopírujú tvar nádob zaužívaný v meštianskych a vidieckych domácnostiach z rozličných materiálov. Smaltované kanvice na vodu pripomínajú nádoby na vodu z cínu, medi alebo kameniny, vyrábajú sa aj holby na pivo s odklopným vekom, rôzne džbány, mliečniky, krčahy korešpondujúce s ľudovými hrnčiarskymi prácami.
    
Postupne mnohé predmety s funkciou v domácnosti a v hospodárstve z dreva, hrnčiny, fajansy, porcelánu , kameniny, skla , medi a cínu boli vytlačené lacnejšími smaltmi.  Smalt bol hygienický, ľahko udržiavateľný a cenovo prístupný. Vyrábali sa hrnce, rajnice, taniere, pekáče, kotlíky, dieže, hrotky na mlieko, kanvice, cedidlá, naberačky, misy a taniere. Pre robotníkov do šichty tu boli rôzne obedáre, kandličky a várnice, pre gazdinky formy na pečivo, dózy na úschovu chleba, košíky na zeleninu, nádoby na prekvapkanú kávu, nádoby na úschovu masti, lekváru, hrnčeky na vodu, mištičky, pokrievky, vešiaky, nádobky na vajíčka.
    
Veľkú skupinu tvorili hygienické nádoby, ako lavóre, kýble na vodu, nádoby na umývanie riadu, vane, drobné dózy na mydlá, na zubný prášok, na čistiace prostriedky, dokonca pľuvátka používané na verejných miestach, v hoteloch, hostincoch a na úradoch.


smaltovany hrncek


    
K luxusným výrobkom patrili rôzne vázy, popolníky, svietniky, kvetináče, podstavce pod dáždniky, súpravy na bowle, kolekcie na punč, na mocca kávu a rozličné čajové súpravy.
    
V období rozšírenia plošnej reklamy  sa začínajú vyrábať smaltované tabule propagujúce jednotlivé výrobky, doplnené textom. Výrobu  reklamných tabúľ , rovnako i výstražných tabuliek, orientačných a inštitucionálnych, mali smaltovne ako lukratívnu formu v rámci  výrobného programu.

Dekór na smaltovaných nádobách korešpondoval s práve módnym trendom. Tak sú nádoby z posledného obdobia historizmu     prezdobené ,  secesia a art deco priniesla množstvo fytomorfných a zoomorfných štylizovaných motívov, ručne maĺovaných na exkluzívnych výrobkoch a pod šablónou na tých lacnejších. I farebnosť dekóru i samotného podkladu má svoju výpovednú hodnotu o období vzniku predmetu. Používali sa dostupnejšie biele, sivé, modré odtiene, ale aj drahšie červené, kobaltovomodré, zelené, hnedé, oranžové, žlté a zelené farby. Niektoré smaltovne vyrábali i žilkovaný a mramorovaný dekór, ktorým bol plášť nádoby súvisle pokrytý.
    
Po roku 1930, spojením viacerých smaltovní pod jeden československý kartel, nastáva výrazná unifikácia smaltovaných výrobkov.
    
Ako posledná vyrábala úžitkový smalt továreň vo Fiľakove v 90-tych rokoch 20.storočia.Zdroj: www.obnova.sk  

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nábytkárske firmy

Internetové odkazy na firmy zaoberajúce sa Nábytkom a Interierovým Designom.
V pripade zaujmu prenajat si lukrativny priestor na reklamu na Obnova.sk nas prosim kontaktujte na reklama@obnova.sk, alebo na 0907-344-743 Michal Hrčka (autor Obnova.sk).

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

Renesančné trulice VI

2. TRUHLICE CUDZEJ PROVENIENCIE

Truhlice pochádzajúce z oblastí ležiacich mimo nášho územia sa na Slovensko dostali predovšetkým vďaka zberateľskej vášni niektorých predstaviteľov významných šľachtických rodov. Medzi nimi sú touto záľubou známi najmä Pálffyovci, ktorí svojimi zberateľskými aktivitami obohatili o taliansky renesančný nábytok napríklad hrad Červený Kameň, či Bojnický zámok, alebo Andrássyovci, ktorých zberateľstvu podobne vďačí múzeum vytvorené v priestoroch kaštieľa v Betliari.

SPRÁVA O ČINNOSTI IFLA ZA ROKY 1997-1999

Predkladaná správa – už druhá v poradí – prináša prehľad o činnosti vrcholnej medzinárodnej knihovníckej inštitúcie z obdobia medzi dvomi zasadnutiami Výkonného výboru IFLA. Zároveň je vynikajúcou príležitosťou na predstavenie IFLA a jej zložiek, jej profesionálnych programov a projektov. Je tak významným zdrojom informácií z oblasti knihovníckej profesie spolu s webovskou stránkou (http://www.ifla.org) a jej zmrazenou” verziou na CD-ROMe IFLANET Unplugged”…

Odpovede

  1. Kúzlo starých smaltov

    2022 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-31 12:08:49 freya, paraaada! :)

    2022 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-31 12:09:19 harp, Milujem a zbieram smaltovane tabulky. Mozno ze sa vam niecim niekedy pochvalim. Moja zbierka je vsak iba skromna a neobsahuje ani zdaleka take skosty ako zbierka p. Vykysaleho z Kremnice alebo zbierka Muzea obchodu v Podunajskych biskupiciach pri Bratislave.

    2022 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-06-06 02:31:30 Dobry den!Cinnost firmy C. A. Scholtz Matejovce bola temou mojej diplomovej prace. Firma C. A. Scholtz Matejovce bola prikladom firmy ktora vznikla postupne z rucnej manufaktury a po sto rokoch skoncila ako jedna z najmodernejsich tovarni v strednej Europe. Pred tromi rokmi zomrel jej posledny majitel. V pripade zaujmu mozem blizsie informacie poskytnut. Ludovit strbian @ yahoo . com

Comments are closed.