Kontroverzná vyhliadková veža na Štrbskom Plese je už otvorená

Na Štrbskom Plese už pre verejnosť otvorili 53-metrovú kontroverznú vyhliadkovú vežu. Je jednou z najvyšších v Európe. Už od začiatku jej výstavby v júni 2019 ju sprevádzali negatívne reakcie nielen zo strany miestnych. Petíciu za zrušenie výstavby v minulosti podpísalo viac ako 8-tisíc ľudí.

Veľký rozruch vyvolala začiatkom tohto roka informácia o zmene pôvodného zámeru. Investor veže, popradská spoločnosť High Tatras Tower, s. r. o., totiž priestor určený pôvodne na zriadenie múzea Tatranského národného parku, pričlenil k prevádzke reštauračných služieb. Zmeny časti stavby investorovi dodatočne povolil v januári Stavebný úrad v Štrbe a skolaudoval ju. Zákonnosť kolaudácie vyhliadkovej veže na Štrbskom Plese mala preveriť Generálna prokuratúra SR.

Investor tvrdí, že náučná a vzdelávacia funkcia veže ostáva zachovaná v plnom rozsahu a aj naďalej má byť nosným prvkom. „Plánované múzeum ostáva v koncepte náučného prínosu veže Tatras Tower zachované v aktualizovanej forme, pričom edukatívny charakter veže je rozšírený aj o ďalšie moderné, interaktívne vzdelávanie a atrakcie,“ informovala v minulosti spoločnosť. Zmeny nepoprela, no tie sú podľa nej vzhľadom na veľkosť a povahu stavby relatívne nepatrné.

Stavba je umiestnená v Areáli snov v Mlynickej doline, jej kapacita je 492 osôb. Ambíciou projektu malo byť podľa popradskej spoločnosti sprístupniť a priblížiť výhľady aj pre tých, ktorým sú výhľady z tatranských štítov nedostupné. Súčasťou veže je 61 metrov dlhý suchý tobogán, pochôdzna sieť a presklená lávka. Ako investor informuje na svojej internetovej stránke, atrakcia je otvorená od utorka 20. apríla.

foto: High Tatras Tower, s. r. o.,

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Renesančné trulice II.

SLOVENSKÉ RENESANČNÉ TRUHLICE

Na Slovensku bola truhlica, podobne ako v iných krajinách, pre svoje univerzálne využitie niekoľko storočí najrozšírenejším typom nábytku. Práve truhlica je zrejme aj najstarším zachovaným slovenským nábytkom. Spočiatku bola vytváraná z jedného kusa vydlabaného pňa bez nôh, s vekom a železným kovaním s držadlami uľahčujúcimi jej uchopenie, keďže tieto truhlice boli prenosné. Najstaršie zachované typy prenosných truhlíc pochádzajú zo 14. storočia.

Odpovede