Komentár k vyhláseniu o úlohe dobrovoľných organizácií v oblasti kultúrneho dedi

Martin Kovac
Zhruba o tyzden /4. 3. 2002/ uplynie jeden rok od prijatia vyhlasenia ministrov jednotlivych clenskych krajin Rady Europy zodpovednych za kulturne dedicstvo. Vyhlasenie sa tyka ulohy dobrovolnickych organizacii v oblasti kulturneho dedicstva. Je vysledkom dlhodobejsieho procesu, ktoreho sucastou bola aj prva europska konferencia o dobrovolnickych organizaciach v oblasti kulturneho dedicstva. Ta sa uskutocnila v septembri 2000 v Oslo. Zucastnili sa jej aj styria zastupcovia tychto organizacii zo Slovenska. + VyhlasenieToto vyhlasenie prinieslo uz v niektorych europskych krajinach viacere pozitivne vysledky vo zvyseni podpory tychto organizacii a ich aktivit. Je dobre toto vyhlasenie dalej sirit a prakticky vyuzivat pri praci.

Prezentacia a diskusia o tomto vyhlaseni prebehla aj pocas “Dna MNO” na vystave Nostalgia expo 2001, 1. decembra v Bratislave, ktorej sa zucastnilo aj 16 MNO v oblasti kulturneho dedicstva.

Pojem dobrovolnicka organizacia a mimovladna, neziskova organizacia (MNO) v tomto pripade je pomenovanie toho isteho typu organizacie, z ineho aspektu.

Martin Kovac – Narodny trust Slovenska (The National Trust of Slovakia)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vyhlásenie o úlohe dobrovoľných organizácií v oblasti kultúrneho dedičstva

Ministri zodpovední za kultúrne dedičstvo sa na Štvrtej európskej konferencii v Helsinkách v roku 1996 rozhodli preskúmať situáciu dobrovoľných organizácií, ktoré sa venujú ochrane kultúrneho dedičstva. Výbor pre kultúrne dedičstvo Rady Európy na to nadviazal a zaradil túto činnosť do svojho pracovného programu. To viedlo k zvolaniu Prvej európskej konferencie o dobrovoľných organizáciách v oblasti kultúrneho dedičstva, ktorú hostila Rada Európy, Ministerstvo životného prostredia Nórska, Riaditeľstvo kultúrneho dedičstva Nórska a združenie Fortidsminneforeningen, ktoré je pravdepodobne najstarším združením tohto druhu, ktoré je ešte stále aktívne a ktoré bolo založené v roku 1844.

Technické pamiatky krajín V-4

Končí sa prvý cyklus spolupráce inžinierskych organizácií krajín V-4 na dokumentovaní a propagácii významných inžinierskych diel minulosti – technických pamiatok na území Česka, Maďarska, Poľska a