KOMÁRNO: Nový riaditeľ Podunajského múzea plánuje veľké projekty

Novým riaditeľom Podunajského múzea v Komárne bude Jozef Csütörtöky, rozhodli nitrianski župní poslanci. Funkcie sa ujme 15. februára. Nahradí Csabu Fehéra, ktorého odvolali koncom októbra minulého roka.

Csütörtöky bol riaditeľom múzea už dvakrát – v rokoch 1990 až 1995 a 1999 až 2004. Do svojho tretieho funkčného obdobia má veľké plány a pripravuje niekoľko významných výstavných projektov. Ako povedal Csütörtöky pre agentúru SITA, v pláne na rok 2008 je 17 krátkodobých výstav v troch budovách múzea a ďalších päť výstav v rôznych iných múzeách na Slovensku. V septembri v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude v Podunajskom múzeu celoslovenská výstava s témou Turci na Slovensku. Pripravia ju v spolupráci so Slovenským národným múzeom a v roku 2009 poputuje do Bratislavy, neskôr do ďalších slovenských múzeí. Ďalšiu výstavu pripravia v spolupráci s Národným múzeom kráľa Mateja v maďarskom Visegráde, ktoré bude v Komárne prezentovať svoje stále expozície a zapožičia aj vzácnu zbierku kachlí.



Návštevníkom múzea chce ponúkať Csütörtöky výstavy z rôznych oblastí – historické, archeologické, výtvarné, prírodovedné či etnografické. Plánuje zriadiť aj nové stále expozície. V zrekonštruovanej budove múzea a knižnice na Palatínovej ulici vznikne obrazáreň, kde budú výtvarné diela od 18. storočia až po koniec 20. storočia. “Vyberáme z našich výtvarných zbierok, kde v súčasnosti evidujeme 1 400 diel,” uviedol Csütörtöky. Druhú stálu výstavu chce zriadiť múzeum na budúci rok. “Pôjde o prírodovednú expozíciu, ktorú, dúfame, verejnosť privíta, pretože široko-ďaleko takáto expozícia nie je, najbližšie sú v Bratislave, Trenčíne a Banskej Bystrici,” hovorí nový riaditeľ. Prezentovať bude rastlinstvo a živočíšstvo Podunajskej oblasti.



Múzeum v Komárne bolo založené v roku 1886, čím sa zaraďuje medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Do správy Nitrianskeho samosprávneho kraja prešlo s názvom Podunajské múzeum v roku 2002, kedy mali v krajskom zastupiteľstve väčšinu poslanci za SMK. Tí zmenili jeho názov na Múzeum maďarskej kultúry a Podunajska. Nový krajský parlament, ktorému vládne tzv. “slovenská koalícia” ho k 1. januáru 2008 premenoval naspäť na Podunajské múzeum v Komárne. V súčasnosti má šesť stálych expozícií a vo svojich zbierkach eviduje viac než 130 000 predmetov.


NITRA 9. februára (SITA)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenské národné múzeum ponúka novú vstupenku

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave môžu navštíviť na jednu vstupenku sedem múzeí, ktoré pod neho spadajú. Týka sa to Prírodovedného múzea, zrekonštruovanej budovy a expozície Múzea židovskej kultúry na Židovskej ulici, Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a štyroch budov múzeí na Žižkovej ulici – teda Archeologického múzea, Múzea kultúry karpatských Nemcov, Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Výstavného pavilónu Podhradie.

Začiatky Slovenského národného múzea

Začiatky Slovenského národného múzea (SNM) sú spojené s úsilím slovenského národa o národnú emancipáciu a sebaurčenie. SNM nadväzuje na tradície Múzea Matice slovenskej a Múzea Národného domu v Martine, ktoré rozvíjala Muzeálna slovenská spoločnosť. Tieto úsilia vyvrcholili r.1908 otvorením prvej stálej expozície v Martine v budove postavenej z národnej zbierky. Múzeum si od začiatku budovalo zbierky archeologické, etnografické, historické, numizmatické, umeleckohistorické, výtvarné a prírodovedné.

Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum je najväčšou múzejnou inštitúciou v Slovenskej republike. Pôsobí viac ako sto rokov. Má vo svojom zbierkovom fonde viac ako 3,5 mil. zbierkových predmetov zo všetkých vedných odborov. Spravuje aj niekoľko desiatok objektov, mnohé sú zapísané v Registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Múzeum taktiež spravuje dve múzea ľudovej architektúry v prírode, päť hradov, ktoré patria k najnavštevovanejším na Slovensku. Spišský hrad je súčasťou pamiatkovej rezervácie na Spiši, zapísanej do Registra svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Drotárstvo kedysi a dnes v Podunajskom múzeu

Výstavu Drotárstvo kedysi a dnes môžu v týchto dňoch vidieť návštevníci Podunajského múzea v Komárne. Nájdu tu pestrú zmes drôtených figurálnych plastík, abstraktných objektov, nástenných reliéfov, odevných doplnkov a šperkov, ako aj úžitkových predmetov ako sú misy, vázy a koše.