Kláštor ponúkne cez sezónu viacero noviniek

Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore pripravuje pred nadchádzajúcou letnou turistickou sezónou viacero noviniek. Vo veži kostola sv. Antona Pustovníka si budú môcť návštevníci pozrieť model lietajúceho stroja frátra Cypriána. Ide o jednu z viacerých rekvizít, ktorú tu zanechali filmári natáčajúci film o lietajúcom mníchovi. Ďalšou novinkou bude faksimile herbára frátra Cypriána z 18. storočia. Jeho originál sa nachádza v Prírodovednom múzeu v Bratislave. V kláštornom múzeu uvidia návštevníci aj faksimile prvého prekladu Biblie do slovenčiny, ktorý vytvorili kamaldulskí mnísi v Červenom Kláštore v prvej polovici 18. storočia. Originál prvého prekladu Biblie do slovenčiny sa v súčasnosti nachádza v Trnave.

Návštevníci Kláštora kamaldulov v Červenom Kláštore si už túto letnú sezónu budú môcť vybrať zo širšej ponuky bylinkových čajov, výrobkov z bylín a včelích produktov. „Chceme sa venovať veciam, ktoré sa viažu k minulým funkciám kláštora,“ priblížil novinky Milan Gacík z neziskovej organizácie Cyprián, ktorá spravuje Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore. V ponuke pre návštevníkov budú aj „kláštorné euromešce“. Už na budúci rok plánujú v Kláštore kartuziánov výrazne obmeniť a doplniť aj hlavnú expozíciu. Okrem prezentácie mníšskych rádov kartuziánov a kamaldulov, ktorí tu v minulosti pôsobili, bude jedna časť kláštornej expozície venovaná mníšskym rádom, ktoré v stredoveku pôsobili na Slovensku.

Počas hlavnej sezóny, v júli a auguste, už bude návštevníkom k dispozícii aj prvá zrekonštruovaná časť kláštorného komplexu na prvom nádvorí. Okrem moderných sociálnych zariadení vznikne v zrekonštruovanej opravenej budove infocentrum a polyfunkčná spoločenská miestnosť. Súčasťou prvej etapy rekonštrukcie je aj vytvorenie šiestich izieb v podkroví objektu. Tie by mali byť k dispozícii do konca roka. Náklady na rekonštrukciu prvej etapy predstavujú takmer 0,7 mil. eur.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kláštor kartuziánov čaká komplexná rekonštrukcia

Najneskôr do troch rokov by mal Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore prejsť komplexnou generálnou opravou. Nezisková organizácia Cyprián, ktorá kláštor spravuje, pripravuje veľký projekt zásadnej rekonštrukcie objektu po viac ako 60 rokoch. „Chceme sa uchádzať o maximálny objem finančných prostriedkov z Regionálneho operačného programu vo výške takmer 2,5 milióna eur,“ povedal pre SITA riaditeľ n.o. Cyprián Milan Gacík. Rekonštrukčné práce v Kláštore kartuziánov by sa mali robiť v rokoch 2011 a 2012.