Kasárne v Prešove sa zmenia na múzeum rusínskej kultúry

Obrázok k článku, zdroj: net

Ministerstvo obrany darovalo prebytočné kasárne Antonína Zápotockého v Prešove Slovenskému národnému múzeu – Múzeu rusínskej kultúry v Prešove. Objekty, ktoré v rezorte obrany nemali adekvátne využitie, tak budú opäť slúžiť širokej verejnosti. “Som veľmi rád, že sme mohli takýmto spôsobom podporiť kultúru a zároveň tejto štátnej organizácii ušetriť náklady na nájomné. Za prenajaté priestory platili takmer päť rokov,“ povedal generálny riaditeľ Sekcie majetku a infraštruktúry rezortu obrany Marián Viskupič.

Ústretovosť rezortu obrany pri bezplatnom prevode budovy v Prešove ocenila riaditeľka SNM – Múzea rusínskej kultúry v Prešove Oľga Glosíková. “Sme veľmi povďační za to, že ministerstvo obrany dokázalo aj napriek zložitej situácii, v ktorej sa momentálne nachádza, dotiahnuť veci do úspešného konca,“ uviedla.

Vedenie múzea chce z priestorov vytvoriť dôstojné kultúrne centrum. Má prezentovať kultúru Rusínov žijúcich doma na Slovensku, ale aj v zahraničí. Aktívne sa chce podieľať na propagácii kultúr minoritného a majoritného obyvateľstva žijúceho v multikultúrnom priestore na Slovensku, v Európskej únii či vo svete. “To, že sme budovu získali, je však pre nás aj záväzkom, aby sme ju v čo najkratšom čase dokázali zrekonštruovať pre potreby muzeálnej činnosti,“ dodala Glosíková.

Darovaním prebytočného objektu sa šetria aj peniaze rezortu obrany. “Podľa zákona musíme s prebytočným majetkom nakladať efektívne a bez zbytočného odkladu. Postupovali sme tak aj v tomto prípade. Ak by sa objekty nevyužívali, zbytočne by chátrali, čo by v konečnom dôsledku len znižovalo ich hodnotu,“ dodal Viskupič.

Agentúru SITA informovala Danka Capáková z Komunikačného a tlačového odboru MO SR.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rusínske múzeum čaká na priestory Sokolovských kasární

Múzeum rusínskej kultúry v Prešove, ktoré bolo verejnosti sprístupnené pred dvomi rokmi, sídli v prenajatých priestoroch administratívnej budovy, netradične, na ôsmom a deviatim poschodí. Pre návštevníka je to na prvý pohľad neatraktívny objekt. Tento stav by sa mal čoskoro zmeniť, múzeum by sa malo presťahovať do priestorov bývalých Sokolovských kasární na Masarykovej ulici. Prevod prebytočného majetku z armády na ministerstvo kultúry a následne na Slovenské národné múzeum ako zriaďovateľa je „na spadnutie“. Agentúre SITA to povedala riaditeľka rusínskeho múzea Oľga Glosiková. Aj po úspešnom prevode bude sťahovaniu ešte predchádzať rekonštrukcia priestorov, ktorých plocha je v porovnaní so súčasnosťou veľkorysá. Sťahovanie sa odhaduje na máj 2011.