Juraj Králik premenil mince na umenie

Slovenský výtvarník Juraj Králik v stredu 20. januára 2010 v Galérii SPP prvýkrát predstavil výtvarný cyklus Many & Lóve. Umelecké diela vytvorené zo slovenských mincí si návštevníci môžu pozrieť v Galérii SPP do 28. februára 2010.

Po celosvetovo úspešnom projekte Art Grand Slam, ktorý Juraj Králik tvoril spolu s tenisovou hviezdou Martinou Navrátilovou, sa vrátil s novým výtvarným cyklom Many & Lóve. Výstavu tvoria obrazy vytvorené z už neplatných slovenských mincí, ktoré začiatkom minulého roka nahradila spoločná mena euro. Po výmene za euromince Národná banka SR mince začala postupne likvidovať na kusy hliníka. Hliník tak stratil povestnú moc peňazí a stal sa anonymným kusom plechu.


“Práve preto som sa rozhodol zachrániť aspoň časť z tohto množstva mincí. Po dohode s vtedajším guvernérom NBS Ivanom Šramkom, som všetkým zostávajúcim minciam skúsil vdýchnuť nový život. Tieto mince dúfam nikto nikdy neroztopí a budú mať svoj ďalší život na mojich obrazoch,” povedal autor výstavy Juraj Králik.


Juraj králik použil na toto umelecké dielo Many & Lóve niekoľko desiatok tisíc slovenských mincí. Obrazy vo veľkosti 150 x 150 centimetrov sú poskladané z 3 600 mincí. Väčšie obrazy obsahujú až 4 800 mincí, najväčšie aj dvojnásobok.


“Na ceninách z predošlej doby bol nápis: “Bankovky sú kryté zlatom a inými aktívami štátu”. Jurajove obrazy sú kryté zlatom dobrého nápadu, zlatom Jurajovej invencie a pôžitku, zlatom výtvarným. A o tom je aj táto výstava. Myslím, že u každého návštevníka vzbudí trochu irónie, humoru, ale aj zamyslenia, a zároveň bude pre každého zaujímavá,” zdôraznil kurátor výstavy Dušan Kállay.


Juraj Králik sa narodil v Bratislave. V rokoch 1978 – 1982 vyštudoval strednú Školu umeleckého priemyslu v Bratislave. V roku 1988 dokončil štúdium fotografie na pražskej Akadémii múzických umení. V roku 1990 sa stal spoluzakladateľom agentúry Oko, v roku 1993 grafického štúdia Rabbit & Solution. Počas svojej výtvarnej činnosti usporiadal 14 samostatných výstav a zúčastnil sa na vyše stovke spoločných výstav. Od roku 2000 spolupracuje so svetoznámou tenistkou Martinou Navrátilovou na svojom výtvarnom projekte Art Grand Slam. Na základe tejto spolupráce vznikli pôsobivé veľkorozmerné plátna, ktoré boli prezentované na početných výstavách po celom svete, napr. v Prahe, Londýne, Paríži, New Orleans či austrálskom Perthe. V poslednom období intenzívne pracoval na vlastnom projekte Many & Lóve – tvorbe veľkorozmerných obrazov “maľovaných” mincami dnes už neplatnej slovenskej meny.


Galéria SPP bola otvorená v roku 2000 na Drevenej ulici v Bratislave. Od roku 2009 Galéria SPP pôsobí na Mlynských Nivách. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo 94 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu či Jozefa Jankoviča. V tomto roku sa návštevníci môžu tešiť na výstavy Mariana Drugdu, Rastislava Trizmu a Juraja Čuteka, ktorý bude vystavovať spolu s Alexom Vojtáškom. Galéria SPP na ulici Mlynské Nivy 44/c je otvorená denne okrem pondelka (vrátane víkendu) od 11.00 do 18.00 h.


 


KONTAKT: Ondrej Šebesta, hovorca SPP


tel.: 02/5869 2725, e-mail: press@spp.sk


web: http://www.spp.sk  


Táto informácia je komerčnou informáciou odvysielanou v znení dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA za jej obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. Originál tejto správy bol odvysielaný v servise Vyhlásenia a oznamy, ktorý je novým informačným servisom agentúry SITA určeným na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. E-mail: prservis@sita.sk .

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

O parížskom úspechu slovenskej gotiky v SNG

Netradičnú dokumentačnú reportáž o výstave neskorej gotiky Slovenska Zlatom a ohňom – Umenie Slovenska na konci stredoveku, ktorá od septembra do januára žala úspechy v parížskom Múzeu Cluny, ponúka do polovice februára Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave. Kurátor výstavy Dušan Buran na nej predstavuje v rámci Kabinetu starého umenia vo Vodných kasárňach na Rázusovom nábreží zákulisie tohto medzinárodného projektu. Pod názvom Všade dobre, doma najlepšie! (Nulle part aussi bien que chez soi!) môžu návštevníci vidieť gotické artefakty v ich transportných obaloch – drevených škatuliach. Dostanú sa aj k ohlasom na výstavu, ktorú videlo približne 105 tisíc ľudí, vo francúzskej a našej tlači. Ako ďalej agentúru SITA informovala Karmen Koutná z marketingu a komunikácie SNG, výstava tak ponúka jedinečnú možnosť vidieť vybrané diela z parížskej výstavy. Následne totiž poputujú svojim majiteľom.

Desať rokov slovenskej meny

Príhovor p. guvernéra pri otvorení výstavy Desať rokov slovenskej meny
Vážené dámy, vážení páni,
Emisná činnosť a starostlivosť o menu je jednou zo základných funkcií centrálnej banky štátu. Preto sme pri príležitosti 10. výročia vzniku Slovenskej republiky a Národnej banky Slovenska považovali za vhodné pripraviť výstavu, ktorá predstaví verejnosti ako aj pracovným partnerom prichádzajúcim do tejto inštitúcie súhrn informácií o výsledkoch našich aktivít v tejto oblasti.

NBS dáva do obehu pamätnú dvojeurovú mincu

Národná banka Slovenska (NBS) začne 10. novembra vymieňať pamätnú dvojeurovú mincu s tematikou „17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu – 20. výročie“. Na národnej strane euromince je ako symbol slobody a demokracie vyobrazený štylizovaný zvon zo zväzku kľúčov. Autorom výtvarného návrhu národnej strany euromince je Pavol Károly a milión kusov mincí vyrazila Mincovňa Kremnica.