Košický zlatý poklad budú obdivovať aj v Prahe

Výstavu Košický zlatý poklad ako súčasť projektu Mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti otvorili v utorok 15. septembra v Prahe. Unikátny zlatý poklad bol objavený v roku 1935 v budove bývalej Spišskej komory na dnešnej Hlavnej ulici 68 v Košiciach.

Košický zlatý poklad tvorí 2 920 zlatých mincí, tri medaily, renesančná reťaz a medená schránka. Svojim obsahom patrí medzi najvýznamnejšie nálezy mincí v celej Európe. Jeho výnimočnosť spočíva vedľa bohatého zastúpenia jednotlivých typov zlatých mincí aj v širokom geografickom zábere. Nachádzajú sa tu mince z celej Európy. K ukrytiu pokladu muselo dôjsť po roku 1679, z ktorého pochádzajú najmladšie mince – uhorské dukáty Leopolda I.


Česko-slovenská výstava bude umiestnená symbolicky v budove bývalého Federálneho zhromaždenia a bude prvou výstavou Národného múzea v tomto objekte. Finančne ju podporilo Ministerstvo kultúry ČR a záštitu nad ňou prevzali český predseda vlády Jan Fischer spolu so slovenským premiérom Robertom Ficom. Pre verejnosť bude otvorená od stredy 16. septembra denne od 10:00 do 18:00 a potrvá do 10. januára 2010.



 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na Bratislavskom hrade našli zlatý poklad z rímskych čias

Bratislavský hradný areál odkryl pamiatky, ktorými sa hlavné mesto Slovenska zapisuje medzi významné náleziská pamiatok z rímskeho obdobia. Podľa odborníkov tak možno už hovoriť o antickej Bratislave, ktorá mala keltské opidum, sídlo moci, na európskej úrovni. K najvýznamnejším objavom pri archeologických vykopávkach na mieste historickej jazdiarne na Severnej terase patrí nález zlatých mincí a muriva rímskych stavieb s dlážkami.

Do múru podkrovia múzea uložili odkaz budúcim generáciám

Časovú schránku s odkazmi pre budúce generácie uložil vo štvrtok 24. septembra 2009 predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa a riaditeľ Východoslovenského múzea Róbert Pollak k jednému z nosných múrov podkrovia budovy Východoslovenského múzea, ktorá prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. V schránke je uložený náčrt pôdorysu pôvodnej budovy múzea, kópia pôvodnej zakladacej listiny z konca 19. storočia a novej zakladacej listiny.

Otvoria výstavu o histórii Spiša

Ojedinelý výstavný projekt o histórii Spiša bude v sobotu 28. novembra 2009 o 16:00 sprístupnený v budove Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči. Ako agentúru SITA informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majda, unikátne exponáty, medzi ktoré patria napríklad originálne gotické tabule z hradnej Kaplnky sv. Alžbety, či zlatý poklad Spišskej Kapituly, doplní autorská prezentácia historických odkazov biblickej a kultúrnej tradície súčasného výtvarníka Matúša Lányiho. Výstavu, ktorá potrvá do 31. júla 2010, pripravilo SNM – Spišské múzeum v Levoči v spolupráci so Spišskou diecézou.