Hodiny – zo zbierkového fondu SNM – Múzea Bojnice

Pripravilo: SNM, Bratislava a SNM-Múzeum Bojnice
Miesto konania: Slovenské národné múzeum, Vajanského nábr. 2, Bratislava, Termín: do 3.10. 2004, Kurátor výstavy: Mgr. Katarína Malečková, SNM-Múzeum BojniceVýstava predstavuje atraktívnu zbierku hodín z fondov SNM – Múzea Bojnice v počte 81 kusov. Zbierka dokumentuje vývoj hodín v priebehu niekoľkých storočí, najstaršie jednoručičkové pochádzajú zo 17. storočia a najmladšie zo začiatku 20. storočia. Hodinové strojčeky sú dokumentom technického pokroku v meraní času a skrinky približujú dávno minulú dobu.

Súčasťou tejto výstavy je aj hodinárska dielňa a hodinárske náradie zo zbierok Mestského múzea v Bratislave.

Stolové figurálne hodiny v podobe Madony s Ježiškom sú renesančné a v zbierke najstaršie. Sú jednoručičkové a žezlo Madony slúži ako ukazovateľ času. Barok tu reprezentujú stolové skrinkové hodiny. Drevená hodinová skrinka je pravouhlá, zasklená zo všetkých štyroch strán, ukončená stupňovitou strieškou a kovovou rukoväťou na prenášanie. Ciferníková doska je zdobená gravírovaním, zlátením a odlievanými ornamentami. Pre klasicizmus sú typické stolové hodiny, ktorých súčasťou je odlievaná figurálna plastika s bohato riešeným odevom, sprevádzaná ďalšími dekoračnými prvkami. Drevené skrinky v tomto období sú zriedkavejšie ako bronzové a mramorové. Ich tvar je zjednodušený na puzdro s dvomi podpornými stĺpikmi a kyvadlom v tvare slnka zaveseným uprostred. Vo výzdobe preberajú ornamentiku antického a egyptského umenia. Obľúbený typ nástenných figurálnych hodín, ktoré omotané v drapérii unáša orol, bol vyrábaný v Rakúsku, ale aj v Čechách. I v období biedermeieru sú naďalej obľúbené stĺpikové hodiny. Drevenú skrinku majú zväčša morenú na čierno a lakovanú. Hodinový strojček je zavesený medzi masívnymi alabastrovými stĺpikmi. Pribúda nový výzdobný prvok, lýra, umiestnená v pozadí za kyvadlom, skrinku zasa zdobia perleťové aplikácie. V biedermeieri sa objavuje typ nástenných obrazových hodín. Hodinový strojček tu býva umiestnený priamo v obraze alebo v ráme hodín. Veľmi obľúbeným doplnkom takýchto hodín je hrací strojček. Obraz býva pritom maľovaný na plech, aby zosilnil zvuk hracieho strojčeka. Okolo polovice 19. storočia v období druhého rokoka, sú vyrábané nástenné rámové hodiny, kde hodinový strojček v bubnovitom puzdre je umiestnený v zlátenom ráme, zdobenom početnými kovovými alebo štukovými aplikáciami. V druhej polovici 19. storočia sa uplatňujú v tvarosloví hodinových skriniek retrospektívne a eklektické prvky inšpirované predchádzajúcimi slohovými obdobiami: gotikou, renesanciou, barokom, rokokom, klasicizmom. Na konci 19. a začiatku 20. storočia prichádza secesia a preberá do výzdoby hodinových skriniek ľahkú vzdušnú lineárnu a rastlinnú ornamentiku, typickú napokon pre celé jej obdobie.

Bojnická zbierka hodín dokumentuje vývoj a premeny jednotlivých tvarov hodinových skriniek, tak ako sa menili v čase a je dôkazom umu a šikovných rúk starých majstrov.

Túto zbierku hodín návštevníci mohli vidieť v Západnom krídle Bojnického zámku od 12. júla do 30. septembra, teraz ju ponúkame milovníkom umenia tu v Bratislave na Vajanského nábr. 2 v Bratislave, od 19.5. do 3.10.2004.

Návštevníci výstavy si budú môcť zakúpiť aj krásny katalóg s popismi a vyobrazeniami jednotlivých vystavených hodín.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Výstava Hodiny v Bojniciach

Hodiny patria v každom múzeu medzi atraktívne exponáty. Bojnické múzeum má vo svojich zbierkach takmer 80 kusov hodín. Zbierka dokumentuje vývoj hodín v priebehu niekoľkých storočí, najstaršie jednoručičkové pochádzajú zo 17. storočia a najmladšie zo začiatku 20. storočia. Hodinové strojčeky sú dokumentom technického pokroku v meraní času a skrinky približujú dávno minulú dobu.

Hodiny staré aj tristo rokov v SNM

BRATISLAVA 16. mája 2004 (SITA) – Viac ako tristoročné hodiny vystaví od stredy Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Atraktívna zbierka 81 hodín dokumentuje vývoj od 17. do začiatku 20. storočia. Hodinové strojčeky poukazujú na technický pokrok v meraní času a skrinky približujú dávno minulú dobu. Súčasťou expozície je aj hodinárska dielňa a hodinárske náradie zo zbierok Mestského múzea v Bratislave.

Betlehemy z Třebíča

Dňa 9.12.2004 v budove na Vajanského nábr. 2 v Bratislave bude sprístupnená (v rámci podujatia Nostalgia expo) výstava betlehemov pochádzajúca z Múzea Vysočiny Třebíč. Túto putovnú výstavu unikátnych betlehemov už mali možnosť vidieť návštevníci múzeí nielen v mnohých mestách na území Českej republiky, ale aj Kanade, v Rakúsku a teraz aj na Slovensku. Ide o mimoriadne obľúbenú výstavu, ktorú múzeum zapožičiava v období Vianoc ale aj mimo nich rôznym múzeám a inštitúciám, a je rezervovaná aj niekoľko rokov dopredu.