Historickú budovu na Kupeckej v centre mesta Nitra čaká rekonštrukcia

Obrázok k článku od zora.

Historickú budovu na Kupeckej 7 v centre Nitry čaká rekonštrukcia. Mesto ju predalo v novembri 2016 vo verejnej súťaži, odvtedy je prázdna a čakala na opravu. Objekt kúpila za 831-tisíc eur firma properex, s.r.o. z Nitry, ktorá v týchto dňoch získala stavebné povolenie na úpravy druhého a tretieho nadzemného podlažia uličného a západného krídla. Ako sa píše v stavebnom povolení, v nebytovej budove majú vzniknúť kancelárske priestory s doplnkovou funkciou obchod a služby. Odstrániť treba statické poruchy objektu, urobiť nové rozvody a zároveň stavebne upraviť priestory.

 

Na druhom nadzmenom podlaží má vzniknúť šesť kancelárskych priestorov, serverovňa, kuchynka, zariadenie pre osobnú hygienu a miestnosť pre upratovačku. Rovnaké využitie nájde aj tretie nadzemné podlažie s rozdielom, že kancelárií bude päť.

 

Historickú budovu z roku 1890 na Kupeckej 7 zaradilo mesto medzi dubiózny majetok v roku 2008. Jej predaj odôvodnilo zlým stavom a tým, že nemá peniaze na jej opravu. Radnica sa budovu neúspešne pokúšala predať už v roku 2012, vtedy bola stanovená cena takmer 1,2 milióna eur, potom išla s minimálnou kúpnou cenou dole na 650-tisíc eur. Na Kupeckej 7 sídlila Art Galéria, Kníhkupectvo a antikvariát Pod Vŕškom, rockový klub NAOZZAY, Gio Caffé, firma JVM – MIKRA a boli tu aj administratívne priestory. Predaj objektu vyvolal v roku 2016 verejnú diskusiu. Mesto sa už predtým zbavilo aj budov na Kupeckej 10, Kupeckej 16 a Kupeckej 12.

 

Po predaji sa Kupecká 7 vyprázdnila. Nový majiteľ dal výpoveď z nájmu všetkým prevádzkam. Svoje brány zatvoril aj jeden z najstarších obchodov v Nitre – Kníhkupectvo pod Vŕškom, ktoré tu fungovalo 27 rokov. V oklieštenej forme sa potom presťahovalo do iných priestorov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede