Grantový program Koren(i)e Šariša pokračuje

Komunitná nadácia Prešov (KNP) vyhlásila v poradí druhý ročník grantového programu Koren(i)e Šariša, v ktorom rozdelí sumu 10 000 €. Na jeden projekt môže schváliť maximálne 1000 €. Uzávierka prijímania žiadostí je 31. marca do 16:00 na adrese KNP. Program podporuje projekty zamerané na udržiavanie a budovanie historického a kultúrneho dedičstva regiónu Šariš – historickej Šarišskej župy. Cieľom grantovej súťaže je obnovovať tradičné hodnoty, zvyky, krajinotvorbu, tradície, kultúrne dedičstvo a jedinečné prejavy a obrazy Šariša. Prostredníctvom svojpomocných projektov KNP podporí dobrovoľnícku činnosť a vzájomnú spoluprácu v jednotlivých obciach Šariša a medzi nimi. Žiadatelia dostanú viac informácií o programe a postupe, ako požiadať o grant priamo v prešovskom sídle KNP na Požiarnickej ulici, alebo svoje otázky môžu konzultovať mailovou poštou na knp@knpresov.sk. Program finančne podporila akciová spoločnosť Pivovary Topvar.

Riaditeľka nadácie Katarína Minárová uviedla, že pilotný projekt bol veľmi úspešný. Z prihláseného počtu 49 projektov podporili celkovou sumou 21 900. € 16 žiadateľov. Uspeli inovatívne projekty, ktoré zviditeľňovali Šariš a približovali domácim aj návštevníkom jeho zaujímavosti. Z grantu sa zachraňovali hrady vo Veľkom Šariši, Lúčke, Podhradíku a v Hanigovciach. Zviditeľnila sa soľnobanská čipka, unikátna dunitová skalka v Sedliciach, technické aj prírodné pozoruhodnosti Sigordskej doliny, studničky v Geraltove. Obec Krivany dostala peniaze na stálu expozíciu šarišských krojov. Uspel aj projekt Gajdica na podporu knižného spracovania materiálu o hudobnom nástroji. Detské kočovné divadlo Drak získalo grant na projekt S rozprávkou zo Šariša. “Bolo však aj veľa nápadov, ktoré sme už podporiť nemohli, a práve tento potenciál nás viedol k snahe program zachovať aj po uzavretí jeho prvého ročníka,“ zdôvodnila zámer pokračovať v projekte Koren(i)e Šariša správkyňa nadácie Minárová.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nadácia SPP podporí projekty zamerané na miestne tradície

Nadácia SPP sa rozhodla v novom grantovom programe Dedičstvo regiónov rozdeliť 70 000 eur na podporu projektov, ktoré vychádzajú z miestnych tradícií. V programe podporí rôzne aktivity a podujatia, ktoré vychádzajú z miestnych tradícií ako napr. voľnočasové kultúrne aktivity, pravidelné podujatia v obci spojené so zvykmi, históriou, tradíciami, zdokumentovanie miestnych tradícií a zvykov v podobe publikácie, alebo iné kultúrne aktivity propagujúce tradičné miestne špecifiká atraktívnou a inovatívnou formou.

Ministerstvo kultúry rozdelí na obnovu pamiatok 250 miliónov

Až 84,4 % kultúrnych pamiatok na Slovensku vlastnia obce, cirkvi či fyzické osoby, zvyšok spravuje štát: BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Ministerstvo kultúry (MK) SR predpokladá, že tento rok požiadajú vlastníci nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré nespravuje štát, o približne 1,2 miliardy korún. Ako na dnešnej tlačovej besede povedal generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Martin Kováč, ministerstvo dostalo v dvoch grantových kolách spolu 780 žiadostí, v ktorých spolu žiadajú približne 970 miliónov korún.

Umelcov už 10 rokov podporuje Centrum súčasného umenia

Tvorbu slovenských umelcov podporuje už desať rokov Nadácia – Centrum súčasného umenia. Ako pre agentúru SITA povedala projektová manažérka nadácie Svetlana Waradzinová, od svojho vzniku podporili 856 projektov vo všetkých druhoch umenia celkovou sumou 68,7 miliónov korún. Nadácia od roku 2001 vyhlasuje Cenu Oskára Čepana. V súťaži určenej mladým výtvarníkom vo veku do 35 rokov chce pokračovať aj v roku 2004. Tento rok nadviaže aj na prvý ročník benefičnej aukcie súčasného slovenského umenia.