Dvakrát meraj a raz rezaj

Obrázok k článku

Blížia sa vianočné sviatky, repete ekonomickej mizérie tu už nejakú dobu máme a tak sa nemožno čudovať, že viacerí sa snažia investovať do niečoho u čoho sa dá predpokladať stabilná hodnota a aj nejaké to zhodnotenie časom.
 

Obľúbené sú nákupy najrozmanitejších mincí, najmä z drahých kovov, ktoré sa zdajú byť bezpečnou investíciou. Lenže pozor, nie všetko čo sa blyští, musí byť zlato a v našom prípade striebro.

V priebehu roka 2011 je evidovaných niekoľko prípadov podvodného predaja predmetov imitujúcich strieborné mince viacerých štátov. Najčastejšie sú to imitácie meny Spojených štátov amerických, Mexika, Japonska, Talianska, ale aj Egypta a Ruska.

Napriek tomu, že tieto imitácie sú ľahko rozpoznateľné, nízka cena zaslepila aj skúseného numizmatika, ktorý ich bol ochotný kúpiť bez podrobnejšieho skúmania.

U týchto imitácií strieborných mincí nesedia rozmery ani hmotnosť, no tým najdôležitejším znakom je, že sú magnetické. Pri podrobnejšom skúmaní, najlepšie s lupou v ruke, si okamžite všimnete krásny krupicový “dizajn” povrchu, nejasné kontúry a detaily, ktoré skôr cítite, ako vidíte. Na prvý pohľad je zrejmé, že tieto imitácie raznice ani nevideli. Na niektorých dokonca možno objaviť začínajúcu koróziu.

Obrázok k článku

Nekvalita imitácie a kvalita razenej mince

Možno medzi nimi nájsť aj pikošky. Napríklad artefakt, ktorého averznú stranu tvorí reliéf panamských 50 centésimov a reverz reliéf nemeckých 5 mariek.

Obrázok k článku

Čudujú sa Nemci a aj Panamci

Ďalšou pikoškou je imitácia 1 doláru “Silver Eagle” (strieborný orol) s letopočtom 1900, napriek tomu, že tieto mince boli zavedené do obehu až v roku 1986.

Obrázok k článku

Hrdá Walking Liberty a jej čínska imitácia

Podľa amerických agentúr International Intellectual Property Alliance (IIPA) a U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP) tieto imitácie pochádzajú z Číny a tvoria približne 80% všetkých imitácií amerických mincí zadržaných na hraniciach USA. Po porovnaní “čínskych produktov” zadržaných v USA a u nás nemožno mať o pôvode slovenských imitácií pochybnosť.

Takže milí investovania chtiví vyznávači numizmatických hodnôt, nezabudnite, že pri nákupe strieborných (zatiaľ) mincí nepotrebujete iba peňaženku, ale aj magnet.

Prajem Vám pokojné prežitie vianočných sviatkov bez stresu a podpisovania zápisníc.
Pre všetkých, ktorí si ešte nezačali búchať hlavu o stenu

http://home.comcast.net/~reidgold/draped_busts/chinese.html

http://www.silver-coins.org/american_eagle_dollar.html

© tpd 2011 for obnova.sk only

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Desať rokov slovenskej meny

Príhovor p. guvernéra pri otvorení výstavy Desať rokov slovenskej meny
Vážené dámy, vážení páni,
Emisná činnosť a starostlivosť o menu je jednou zo základných funkcií centrálnej banky štátu. Preto sme pri príležitosti 10. výročia vzniku Slovenskej republiky a Národnej banky Slovenska považovali za vhodné pripraviť výstavu, ktorá predstaví verejnosti ako aj pracovným partnerom prichádzajúcim do tejto inštitúcie súhrn informácií o výsledkoch našich aktivít v tejto oblasti.

Rozprávkový nález v Hybe!

Viac ako 200 strieborných mincí zo 17. storočia predstavuje unikátny nález.

HYBE – Toľko obávaný piatok trinásteho nakoniec predsa len znamenal šťastie! Práve v tento magický deň našli v obci Hybe neďaleko Liptovského Mikuláša priam rozprávkový poklad! Robotník Peter Erhardt tu pri kopaní kanálu objavil pod základmi kostola hlinený krčah plný strieborných mincí. Archeológovia tvrdia, že ide o nález s nevyčísliteľnou historickou hodnotou.

Na unikátny poklad viac ako dvesto historických mincí narazil v piatok trinásteho robotník Peter, ktorý v okolí kostola kopal odvodňovací kanál! V jeho blízkosti sa pohyboval už približne mesiac…

„Nemohol som uveriť vlastným očiam! Hlinený krčah bol asi 30 centimetrov pod zemou. Bol rozbitý a zakrytý skalou. Mince boli vysypané okolo v hline. Jednu som očistil a vtedy som na nej uvidel dátum 1690,“ hovorí o rozprávkovom náleze Peter Erhardt. Ten vzápätí krčah s mincami odovzdal tamojšiemu kostolníkovi Danielovi Lofajovi, aby ho do príchodu pamiatkarov uschoval.

„Na väčšine grajciarov bol zobrazený kráľ Leopold a na druhej strane Madonna s Ježiškom. V roku 1700 bola búrlivá a nepokojná doba aj v Hybiach. Mince tam zrejme zakopal kňaz alebo zámožnejší človek, aby ich skryl pred zlodejmi. A neskôr sa mu ich už zrejme nepodarilo vykopať,“ dodáva kostolník, ktorý sa zaoberá históriou obce. Podľa neho je to prvý takýto vzácny poklad, aký v Hybiach našli.

Nálezom sú nadšení aj žilinskí pamiatkari. „Nedá sa povedať, akú hodnotu tie mince mali, no v tom čase to musel byť slušný peniaz,“ potvrdil Martin Furman z Krajského pamiatkového úradu v Žiline. Mince by sa po expertízach a čistení mali objaviť v slovenských múzeách.

Odpovede

  1.  Aj ja som to zažil.Ale som

     Aj ja som to zažil.Ale som nenaletel.No aj tak musím povedať Saša nie len tie strieborné

     ale už aj tie žltučké.Mal som v rukách.Takže pozor – bez magnetu /ako sa hovorí – ani na havaj /

Comments are closed.