Do Múzea Spiša sa návštevníci nedostanú

Obrázok k článku

Provinčný dom v centre Spišskej Novej Vsi, ktorý je sídlom Múzea Spiša, je už zatvorený. Historickú budovu bývalej stredovekej radnice čaká tento rok rekonštrukcia. „Majú sa rekonštruovať pivničné priestory, v ktorých majú byť veľké prednáškové miestnosti pre interaktívne programy. V druhej etape by mala byť zrekonštruovaná expozícia archeológie,“ informovala agentúru SITA riaditeľka múzea Zuzana Krempaská. Časť zbierok múzeum presunulo do svojich pobočiek.

Múzeum Spiša sídli v historickej budove v Spišskej Novej Vsi od roku 1954. Z hľadiska architektúry je najzaujímavejšou pamiatkou mesta. Podľa Krempaskej ide v prípade avizovanej rekonštrukcie interiérov o veľkú investíciu za 2,5 milióna eur. „Rekonštruovať sa bude z regionálneho operačného programu Európskych štrukturálnych fondov. Malo by to byť ukončené v roku 2015, zatiaľ neviem, či sa to bude stíhať,“ povedala. Zriaďovateľ múzea, ktorým je Košický samosprávny kraj, podľa jej slov ešte neprezradil meno dodávateľa. So začatím rekonštrukcie tak musia čakať.

Napriek plánom múzea expozícia prírody Spiša nekončí. „Bola presunutá do Národopisného múzea v Smižanoch, volá sa to Malá expozícia prírody. Je to taká vstupná brána do Národného parku Slovenský raj,“ povedala Krempaská. Aktuálne obsahuje výber najzaujímavejších exponátov, zbierkových predmetov z viacerých odborov prírodných vied. V Národopisnom múzeu sa bude nachádzať až do začiatku otvorenia novej expozície v Spišskej Novej Vsi. Návštevníci múzea v Smižanoch si môžu pozrieť aj expozíciu ľudovej kultúry stredného a dolného Spiša a tiež zapojiť sa do tvorivých dielní.

Múzeum Spiša sa vo svojich pobočkách postupne pripravuje na letnú sezónu. Pod jeho správu patrí aj kaštieľ v Markušovciach s expozíciou historického nábytku. „Chystajú sa tam programy, ako je Rozprávka v múzeu či prednáškový cyklus Kto nám vládol,“ informovala riaditeľka. Tie by mali odštartovať v máji a júni.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Spišská Nová Ves má svojich sedem divov

Obyvatelia a návštevníci Spišskej Novej Vsi v ankete rozhodli o siedmich divoch mesta. Takmer všetky divy Spišskej Novej Vsi môžu návštevníci obdivovať celoročne. Jeden zo siedmich divov mesta Spišská Nová Ves môžu vidieť a zažiť obyvatelia a návštevníci mesta len raz ročne, keďže ide o tradičný Spišský trh, ktorý sa umiestnil na šiestom mieste z celkovo 31 nominovaných pozoruhodností mesta. Najviac hlasov v ankete získal rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou v meste. Kostol je výnimočný najvyššou kostolnou vežou na Slovensku, ktorá meria 87 metrov.