Dejiny Trnavy – prvý zväzok nového vydania

Prvý zväzok nového vydania Dejín Trnavy predstavia jeho autori vo štvrtok 2. decembra 2010 o 17:00 v Zrkadlovej sále trnavského Divadla Jána Palárika. Kniha mapuje vývoj mesta od prvých poznatkov o osídlení územia, až po rok 1945. V kníhkupectvách bude v predaji už od piatku.
Na knihe pracovalo pätnásť autorov, jej editorom je profesor Jozef Šimončič a zodpovedným redaktorom Ján Roháč. Prvé dve kapitoly 624-stranovej knihy sa venujú získaniu mestských privilégií a symbolom mesta. Vyzdvihujú jedinečné postavenie Trnavy vo vtedajších štruktúrach moci. Ďalšie kapitoly sa venuje prírodným podmienkam mesta, archeologickým nálezom, štyri kapitoly popisujú spoločenský a kultúrny život mesta od stredoveku až do polovice minulého storočia. Veľkú pozornosť autori Dejín Trnavy venovali architektonickému vývoju mesta. Záverečné kapitoly mapujú literárnu, hudobnú a divadelnú minulosť najstaršieho slobodného kráľovského mesta.

Podľa spoluautora knihy Pavla Tomašoviča autori už odovzdali aj texty do druhého zväzku. Ten podľa jeho odhadu môže vyjsť najskôr v roku 2012. Jeden výtlačok Dejín Trnavy vyšiel radnicu na 29 eur, kniha vyšla v náklade 2 800 kusov. Dejiny Trnavy vyšli naposledy v roku 1988.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

  1. Dejiny Trnavy – prvý zväzok nového vydania

    Dnes som bola v Trnave na seminari a kupila som si ju v knihkupectve za 27 eur, zapocula som vsak aj info, ze sa da kupit aj za menej, cca 21-22.

Comments are closed.