Archeopark chce primátor Trnavy Peter Bročka stihnúť v tomto volebnom období

Obrázok k článku

Prezentácia archeologickej lokality bývalého cintorína s karnerom pri Bazilike sv. Mikuláša v Trnave pre verejnosť by sa nemala odkladať. Uviedol to primátor Trnavy Peter Bročka v diskusii o návrhoch prezentácie tejto časti mesta počas odborného pamiatkového seminára Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja, ktorý sa konal dnes v priestoroch trnavskej radnice. Časť odbornej verejnosti by dala prednosť ďalšiemu výskumu tejto lokality. Bročka upozornil na to, že jeho mandát sa končí o dva roky a nie je záruka, že pre jeho nástupcu bude táto oblasť takou prioritou, akou je pre neho.

 

Aj keď primátor nemieni archeológom brániť v ďalšom výskume, oveľa efektívnejšie by podľa neho bolo, keby si na začiatku povedali, ktorú časť územia chcú skúmať a ako dlho im to bude trvať. Celý výskum by tak mohol prebehnúť v jednom časovom období. Radnica má v súčasnosti k dispozícii niekoľko štúdií, akú podobu by archeologický park mohol mať. Musí však padnúť rozhodnutie, či bude v lokalite prezentované len obdobie stredoveku, alebo všetky vývojové fázy. “Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že tá stredoveká časť je pripravená na prezentáciu. Ale pokiaľ sa zhodneme na tom, že budeme prezentovať stredovek, a do budúcnosti si necháme určitý priestor aj na ďalšie vývojové etapy, to je pre mňa úplne dostačujúce na to, aby sme sa snažili zohnať peniaze aj na ďalšiu prezentáciu,“ dodal Bročka.

 

Okolie Baziliky sv. Mikuláša v Trnave bolo predmetom viacerých archeologických výskumov. Výsledkom práce archeológov bolo lokalizovanie zaniknutého Kostola sv. Michala, pred šiestimi rokmi aj objav románskeho karnera, najstaršej zachovanej murovanej stavby v meste. V tomto roku priniesol archeologický výskum nové poznatky o stredovekom múre okolo bývalého cintorína. Terajšie vedenie mesta si dalo za cieľ modernou formou priblížiť minulosť mesta na tomto mieste Trnavčanom aj návštevníkom mesta.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články