Vo Vatikáne zriadia Slovenský historický ústav v Ríme

Slovensko bude mať od budúceho roka vo Vatikáne svoju štátnu vedeckú ustanovizeň. V hlasovaní o tom rozhodli poslanci národnej rady, ktorí odobrili zriadenie Slovenského historického ústavu v Ríme, navrhnuté skupinou poslancov na čele s Jozefom Rydlom (SNS). Ústav sa bude zaoberať vedeckým výskumom, vydavateľskou činnosťou, bude odborne spolupracovať s vedeckými inštitúciami a zhromažďovať a spracovávať informácie.

Peniaze na ústav by mala poskytnúť vláda. „Prostriedky na zriadenie, prevádzku a činnosť Slovenského historického ústavu v Ríme môžu byť v rozpočte nájdené jednak tak, že vláda Slovenskej republiky bude zriadenie, prevádzku a činnosť Slovenského historického ústavu v Ríme považovať za jeden z prioritných štátnych záujmov, jednak tak, že prerozdelí prostriedky poskytované viacerým etablovaným inštitúciám, ustanovizniam na mnohé neraz pochybné a nedôveryhodné projekty, kde sú neefektívne využívané a iba sa premrhávajú,“ uviedol Rydlo. Presnú sumu však nekonkretizoval.


Návrh novely zákona o obecnom zriadení poslanca Miroslava Jureňu (ĽS-HZDS) poslanci v hlasovaní do ďalšieho legislatívneho procesu neposunuli. Poslanec chcel normou umožniť obnovu obce Ľubické Kúpele z územia zanikajúceho vojenského obvodu Javorina.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: SITA_48 Štítky: SITA_1538

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.