Slovenské technické múzeum oslavuje 70 rokov fungovania

Obrázok k článku

Už 70 rokov je Slovenské technické múzeum v Košiciach (STM) celonárodnou múzejnou inštitúciou pre dejiny vedy a techniky. Pri tejto príležitosti sa 20. septembra na Malej scéne štátneho divadla Košice uskutoční slávnostný galavečer. STM a priatelia národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Solivar pri príležitosti osláv 21. septembra slávnostne odhalia na múre Skladu soli pamätnú tabuľu prvého riaditeľa Technického múzea Štefana Butkoviča, ktorý bol zakladateľom a prvým riaditeľom technického múzea. Bol významným historikom, priekopníkom technického múzejníctva na Slovensku. Technické múzeum a následne Slovenské technické múzeum viedol od 1. novembra 1945 do 21. januára 1974.

 

Slovenské technické múzeum sa od svojho vzniku v roku 1947 výrazne podieľa na šírení historicko-technického povedomia, na rozvoji slovenskej kultúry a vzdelanosti v kontexte európskeho i svetového kultúrno-technického dedičstva. Mimoriadne bohatý, hodnotný a rozsiahly zbierkový fond, ktorý múzeum zhromaždilo počas sedemdesiatročnej existencie, je základom budovania špecializovaných expozícií, stálych vystavovaných súborov a krátkodobých výstav. Je v ňom zastúpené baníctvo, hutníctvo, kováčstvo, všeobecné strojárstvo, textilné stroje, energetika, polygrafia, kancelárske stroje, letectvo, hodinárstvo, stavebníctvo, vodohospodárstvo, dorozumievacia technika, elektrotechnika, fotografická a kinematografická technika, geodézia a kartografia, priemyselný dizajn, doprava, fyzika, astronómia.

 

Okrem hlavných expozícií v sídle STM v Košiciach v súčasnosti múzeum spravuje vysunuté múzeá, a to Múzeum dopravy v Bratislave, Múzeum letectva v Košiciach, Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej – expozícia fotografickej techniky, NKP Solivar v Prešove s expozíciou ťažby soli s rekonštruovaným objektom historického Skladu soli. Ďalej je v správe STM Kaštieľ v Budimíri, kde je expozícia historických hodín, Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej a technická pamiatka Hámor v Medzeve. V Spišskej Novej Vsi je to vysunutá expozícia História baníctva na Spiši. Z výrazných počinov, ktoré múzeum realizovalo v posledných rokoch, je treba spomenúť projekt v rámci EHMK Košice 2013 – vybudovanie Vedecko-technického centra pre mládež, kde dominuje interaktivita a demonštrácie s dôrazom na technické disciplíny a exaktné vedy.

 

Tento rok je významný aj pre Múzeum letectva, ktoré si pripomína 15. výročie svojej existencie. STM v Múzeu letectva sústredilo vzácnu kolekciu leteckých motorov, leteckej prístrojovej techniky a originálov lietadiel, ktoré poskytujú prehľad o technickom vývoji lietadiel a informácie súvisiace s vývojom letectva ako takého. Sprístupnené sú expozície Počiatky letectva do roku 1945, Vývoj letectva a leteckej techniky po roku 1945, Letecká prístrojová technika, Letecké konštrukcie a unikátna Galéria lietadiel – expozícia leteckej techniky získanej ako dary od prezidentov a vlád rôznych štátov Európy, USA a Číny.

 

O významnom postavení múzea svedčí aj skutočnosť, že STM sa v prestížnej národnej súťaži Múzeum roka stalo trikrát jej víťazom v kategórii špecializovaných múzeí a galérií s celoštátnou pôsobnosťou. Ocenená bola vysoká profesionalita a skvalitňovanie odborných múzejných činností v rokoch 2008, 2010 a 2013. Zásadnými počinmi STM prihlásenými do súťaže boli okrem iných unikátna Sieň elektrických výbojov (2008), modernizácia expozícií Hutníctvo a Metalurgia (2010), komplexná reinštalácia expozície Počiatky letectva do roku 1945 a vydanie Slovníka historických technických pojmov a výrazov (2013).

 

Medzi významné ciele Slovenského technického múzea patrí rozšírenie prezentácie dopravy prostredníctvom pobočky STM - Múzea dopravy v Bratislave o témy riečna doprava a lodná preprava. Múzeum v roku 2013 do svojej správy prevzalo loď – remorkér Šturec, na ktorej by v blízkej budúcnosti v Zimnom prístave v Bratislave malo vzniknúť Múzeum riečnej a lodnej dopravy.

 

Pri príležitosti 70. výročia svojho vzniku pripravuje Slovenské technické múzeum v dňoch 20. – 22. septembra osobitný program s účasťou vzácnych hostí zo Slovenska a zahraničia. Do metropoly východu zavítajú hostia z múzejných inštitúcií aj bývalí a súčasní zamestnanci. Uskutoční sa trojdňová konferencia Múzeá vedy a techniky, ktorej zámerom je výmena informácií o aktuálnej situácii v oblasti komplexnej ochrany technického kultúrneho dedičstva realizovanej lídrami technického múzejníctva na území bývalého Československa. Špeciálny priestor konferencie je vyhradený na prezentáciu unikátov v samostatnej kategórii múzejných zbierok.

 

Objekt Národnej kultúrnej pamiatky Solivar - sklady soli

Obrázok k článku

Po požiari zrekonštruovaná budova skladov soli

Obrázok k článku

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Matej Berky
Obrázok používateľa Palinko3006
Obrázok používateľa Dena
Obrázok používateľa Martina Kvorkova
Obrázok používateľa bielkarobo
Obrázok používateľa Robert Bielka
Obrázok používateľa Nika2809
Obrázok používateľa Jozef.Simak