Rekonštrukčné práce v Komárňanskej pevnosti pokračovali ďalšou etapou

Obrázok k článku od zora.

V závere roka 2018 sa skončila rekonštrukcia krovu a strechy vážskeho krídla kasárenskej budovy v Novej pevnosti v Komárne. Mesto na tento účel získalo dotáciu 550-tisíc eur z ministerstva kultúry. Práce sa začali vo februári 2018 demontážnou azbestovo-cementovej strešnej krytiny. „Bol najvyšší čas začať, lebo časť krovu sa už aj zrútila,“ informoval odborný garant projektu Ľudovít Gráfel. Dnes už je krov a strecha v časti C kompletne obnovená a zakonzervovaná. Pôvodné konštrukcie zachovali a vymenili len veľmi poškodené drevené súčasti krovu. Strešnú krytinu vymenili za pálenú keramickú škridlu červenej farby. V podkroví pribudla drevená lávka pre návštevníkov. „Primárnym poslaním tohto projektu je zachrániť budovu kasárne pred ďalšou devastáciou a po vybudovaní infraštruktúry v pevnosti vzniká aj možnosť naplniť pamiatku ďalšími novými funkciami,“ uviedol Gráfel.

 

Jedným z najväčších projektov v tejto národnej kultúrnej pamiatke v posledných rokoch bola rekonštrukcia budovy kasární za takmer dva milióny eur z eurofondov a s nenávratným finančným príspevkom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Obnovili značnú časť krovu a strechu, išlo o časť projektu s označením B. Strecha kasární má dĺžku takmer 600 metrov a keďže sa ju v rámci tohto projektu nepodarilo zrekonštruovať celú, mesto sa uchádzalo o dotáciu v rámci programu ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom a uspelo. „Ostane nám ešte časť A, teda krídlo pri Dunaji, ktoré snáď obnovíme z dotácie poskytnutej v ďalšom kole tohto programu Ministerstva kultúry SR,“ doplnil Gráfel. Aj táto časť projektu má rozpočet viac ako pol milióna eur.

 

Komárňanská pevnosť je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Výstavba bastiónovej pevnosti sa začala po vpáde Turkov do Uhorska v roku 1546. Po prestavbe a rozšírení v 19. storočí patrí komárňanský pevnostný systém svojimi rozmermi medzi najväčšie pevnostné systémy tohto druhu na svete – jeho vonkajší obvod je 15,5 kilometra. Jeho jedinečnosť spočíva najmä vo veľkosti objektov, ktoré boli v 19. storočí schopné pojať armádu s 200-tisíc vojakmi. Bola to najsilnejšia a najväčšia habsburská pevnosť Rakúsko-Uhorskej monarchie a útočisko cisára. „Záchrana, obnova a prezentácia národnej kultúrnej pamiatky Pevnosť v Komárne patrí medzi priority mesta. Postupne od roku 2003, keď sme túto pamiatku odkúpili od Ministerstva obrany SR, sa nám, i keď malými krokmi, toto úsilie darí,“ píše sa na svojej oficiálnej webstránke mesta Komárno.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.