Obnova Horného kostola urobí z Kalvárie pamiatku svetového formátu

Obrázok k článku

V týchto dňoch sa v Banskej Štiavnici začína obnova Horného kostola, ktorý je najznámejším objektom Kalvárie. Základný kameň obnovy bude slávnostne poklepaný dnes, v pondelok 12. júna o 14:00. Počas podujatia organizátori predstavia obnovu objektu. „Na obnovu Horného kostola sa pripravujeme už niekoľko rokov, zatiaľ sme vyriešili statiku. Čaká nás reštaurovanie fresky, fasád, sochárskej výzdoby, striech, dverí a mreží. Samostatným dielom je veľký vstupný portál, ktorý bol zničený zásahom delostreleckého granátu na jar v roku 1945. Ešte aj dnes vyberáme z fasády šrapnely a tak sa dá povedať, že 72 rokov odstraňujeme následky vojny. Obnova kostola je naplánovaná na roky 2017 a 2018 a vyžiada si ešte približne 400-tisíc eur,“ informoval agentúru SITA správca Kalvárie Martin Macharik.

 

Za deväť rokov spolupráce medzi Kalvárskym fondom a Nadáciou VÚB obnovili už väčšinu z 25 objektov na Kalvárii. Posledným obnoveným objektom ja veľká kaplnka ECCE HOMO, ktorú rekonštruovali v rokoch 2013 až 2016. Je to dvojposchodová kaplnka, kde na prízemí je zobrazený Kristus v žalári a na poschodí je odsúdený Kristus s Pilátom, ktorý si umýva ruky. Obnova stála 90-tisíc eur.

 

Renovácia Kalvárie sa začala v roku 2008, keď ju navštevovalo len zopár znalcov, pričom turistickí sprievodcovia jej návštevu neodporúčali. Zdevastovanou pamiatkou sa nikto veľmi nechválil. Práce na jej obnove sa začali v roku 2007 pod vedením občianskeho združenia Kalvársky fond. V apríli 2008 sa do obnovy zapojila Nadácia VÚB, ktorá sa zaviazala počas desiatich rokov postupne prispieť sumou 664-tisíc eur. Túto sumu v roku 2016 zvýšila na stotisíc eur ročne. Úspešná obnova sa odrazila aj na návštevnosti, tá rastie tempom 10 až 20 percent ročne a v tomto roku očakávajú vyše 60-tisíc návštevníkov.

 

Banskoštiavnická kalvária je komplex sakrálnych objektov v barokovom slohu pozostávajúci z troch kostolov, devätnástich kaplniek a súsošia Panny Márie. Svojím umiestnením na kopci uprostred štiavnického vulkánu je dominantou Banskej Štiavnice.

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.