Aktivisti vyzývajú Kaliňáka riešiť Cvernovku

Obrázok k článku

Iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) sa dnes obrátila otvoreným listom na ministra vnútra Roberta Kaliňáka v súvislosti s búraním v areáli Cvernovky na Páričkovej ulici v Bratislave. Podľa iniciatívy polícia nekoná tak, ako by mala. "Z nášho pohľadu je situácia, pri ktorej sa polícia len prizerá, ako stavebník porušuje zákony a ohrozuje okolie a sama nie je schopná účinnej akcie, absurdná a neakceptovateľná," píše ministrovi iniciatíva. Aktivisti vyzývajú ministra, aby zjednal nápravu, preveril situáciu, podrobne vysvetlil a zdôvodnil postup polície a vyvodil príslušné personálne a systémové dôsledky pre prácu polície v kritických situáciách.

O stretnutie s ministrom vnútra požiadal aj ružinovský starosta Dušan Pekár. Chce, aby pomohol riešiť vzniknutú situáciu, keď stavebník nerešpektuje nariadenie štátneho stavebného dohľadu o zastavení búracích prác. Zastavenie prác nariadil starosta v sobotu po tom, čo sa začalo v areáli búrať. Spoločnosť Hamilton Group najprv oznámila, že búracie práce na odporúčanie stavebného úradu prerušia, aby sa vytvoril priestor na pokojné preverenie všetkých dokumentov a povolení. Už v utorok sa však v Cvernovke opäť búralo.
Polícia v tejto veci robí všetko, čo jej umožňuje zákon, teda zabezpečuje poriadok a bezpečnosť, informovala Lucia Garajová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra. Podľa nej však nemôže polícia preberať kompetencie stavebného úradu alebo iných orgánov miestnej štátnej správy a samosprávy, ktoré vydávajú príslušné povolenia na búracie práce alebo iné rozhodnutia. "Policajný zbor môže poskytnúť ochranu osobám povereným výkonom rozhodnutia, ak tieto osoby z dôvodu ohrozenia života lebo zdravia o to písomne požiadajú," uviedla Garajová.
Ako uviedla Ľubica Trubíniová z BAO, spoločnosť v utorok najprv úplne dokončila demoláciu kotolne, nazývanej aj zámočnícka dielňa, a ešte v neskorých večerných hodinách začala búrať budovu farbiarne. Obe budovy mali podľa nej na strechách nebezpečný eternit s obsahom azbestu, ktorého použitie je dnes už prísne zakázané. Polícia v sobotu prijala dve trestné oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia a jedno oznámenie pre podozrenie zo spáchania priestupku. Trestnými oznámeniami sa polícia podľa Garajovej zaoberá. Regionálny hygienik vydal v utorok predbežné opatrenie na zamedzenie šírenia azbestovocementových vlákien do životného prostredia. Úrad vyzval spoločnosť I.Z.K.- plus, ktorá v areáli búrala, aby sa zdržala akejkoľvek manipulácie so stavebným materiálom obsahujúcim azbest na stavbe. "Spoločnosť Hamilton Group pracuje v areáli Cvernovky na základe povolení a považuje za samozrejmosť postupovať zákonne. Čo sa týka prác s azbestom, všetky asanačné práce pre nás zabezpečuje spoločnosť na to určená. Znamená to, že je zmluvne zaviazaná, aby práce prebiehali v súlade s pravidlami a nariadeniami," uviedla dnes firma s tým, že ako majiteľ areálu v tejto veci nedostali žiadnu správu od žiadneho úradu. "Nemáme vedomosť o prípadnom porušovaní nariadení," zareagovala spoločnosť Hamilton Group.

 

Foto: http://www.cvernovka.com

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Technické a industriálne pamiatky

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.