Čína: Hrobka Pani Dai patrí k najzachovalejším nálezom

Pani Dai bola ženou čínskeho šľachtica, ktorá zomrela vo veku 50 rokov na srdcový infarkt. Trpela nadváhou, cukrovkou, mala vysoký krvný tlak a cholesterol, ochorenie pečene, žlčové kamene a jej tepny boli úplne upchaté. Neviedla najzdravší život, no jej telo je jedným z najlepšie zachovalých v histórii. Pochovali ju približne pred 2100 rokmi a jej hrobku našli začiatkom sedemdesiatych rokov na vrchu Mawangdui, v oblasti Čangša, neďaleko hlavného mesta provincie Hunan v Číne. V jej blízkosti objavili viac než 1400 podobne zachovalých artefaktov, ktoré jej mali pomáhať v posmrtnom živote.

“Dynastia Han je základňou čínskej kultúry,” uviedla Susan Tai zo Santa Barbara Museum of Art. V zbierke sa nachádza 68 položiek. Deväťdesiat percent z nich pochádza z hrobky Pani Dai, pretože bola v takom dobrom stave. Mawangdui bol v skutočnosti domovom troch hrobiek: Pani Dai, jej manžela Liho Canga a významného predstaviteľa oblasti Čangša. Li Cang zomrel v roku 186 p. n. l., približne 20 rokov predtým než zomrela jeho žena. “Jeho hrobka bola v minulosti opakovane vylúpená. Neboli v nej žiadne pozostatky – a aj všetky poklady boli preč. No našlo sa niekoľko pečatí vo veľkosti mince. Vďaka nim bolo možné identifikovať hrobku ako Liovu a taktiež nám pomohli určiť hrobku jeho ženy,” dodala Tai.


Keď hrobku Pani Dai po prvý raz otvorili, takmer nedýchali pretože bola neporušená, uviedla Tai. V súčasnosti výskumníci pracujú na spôsoboch, ako uchovať telá v takom stave, ako bolo telo Pani Dai, no našli niekoľko dôvodov, prečo práve toto ostalo v takom dobrom stave. Jej rodina ju obliekla do 22 odevov z hodvábu a konope, obviazali ju deviatimi hodvábnymi stuhami a jej tvár zakryli maskou. Všetky tieto odevy zaplnili jej truhlu, ktorá bola následne zapečatená a udržala tak vzduch vonku. V truhle našli aj 20 galónov (približne 76 litrov) neznámej tekutiny. Jej hrobka bola uložená približne 15 metrov pod povrchom. Okolo nej sa nachádzalo obrovské množstvo jedla, vína, lakovaný riad, nádoby na pitie, 46 balov hodvábu, oblečenie, knihy, make-up a iné symboly bohatstva. Jej hrobka poskytuje náhľad na bohatý a elegantný život, ktorý viedla.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Zaujímavosti zo zákulisia Vatikánu a pápežov

„V čom drží súčastný pápež primát?“
Ján Pavol II. je prvým pápežom, ktorý číta bez okuliarov /používa kontaktné šošovky/. Je prvým pápežom, ktorý nosí náramkové hodinky, lyžuje a zdoláva hory. Na konkláve /voľba pápeža/ prišiel s pár drobnými- 15000 lír, iba toľko mu dovolili vyviesť z Poľska. Je prvým pápežom, ktorý nosí oblečenie šité na mieru francúzskym návrhárom, prvým pápežom hospitalizovaným na verejnej klinike. Ján Pavol II drží i primát v počte nalietaných kilometrov.

Význam archeomineralógie pri poznávaní kultúrneho dedičstva a jej úloha…

Ľudstvo si stále viac uvedomuje nenahraditeľné miesto kultúrneho dedičstva medzi najcennejšími hodnotami civilizácie. Jeho významnou súčasťou sú aj stavebné a výtvarné pamiatky, remeselné a umelecké artefakty. Poznanie ich pôvodu a predpokladov možnosti ich zachovania pre budúce generácie, predstavujú celý rad komplikovaných problémov. Pri riešení týchto otázok môžu nezastupiteľným spôsobom pomôcť aj petrológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a ďalšie vedné odbory.