Na Trenčianskom hrade sprístupnili historické kasárne

Obrázok k článku

Na Trenčianskom hrade dnes pre verejnosť otvorili zrekonštruované historické kasárne. Kompletná obnova budovy zo 16. storočia si vyžiadala takmer 2,5 milióna eur. Vlastník hradu, Trenčiansky samosprávny kraj, ju hradil aj z eurofondov. Budova má tri podlažia a zhruba tisíc metrov štvorcových výstavných priestorov.

 

Hrad spravuje Trenčianske múzeum. Jeho riaditeľ Peter Martinisko uviedol, že na prízemí budú môcť návštevníci vidieť stálu prehliadku obrazov s motívom hradu, ale aj mesta. Obrazy podľa jeho slov poskytol anonymný zberateľ z Bratislavy. Na druhom podlaží múzeum inštalovalo expozíciu s názvom Nedobytý, ktorá poukazuje na to, že Trenčiansky hrad nebol nikdy dobytý vojenskou silou. V rámci expozície sú v kasárňach vystavené archeologické nálezy a dobové zbrane. Najvyššie podlažie bude slúžiť príležitostným výstavám či konferenciám.

 

Neskorogotický objekt hradných kasární pochádza zo 16. storočia. Najstaršou časťou kasární je západný múr, pôvodne spájajúci Hodinovú vežu s Horným hradom. Jeho postavenie súvisí so stavebnou aktivitou Matúša Čáka Trenčianskeho. Budova má lichobežníkový pôdorys s rozmermi 36 x 10 – 17.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Kraj získal na opravu Trenčianskeho hradu 2,5 mil. eur

Na Trenčianskom hrade zavládne čoskoro stavebný ruch. Jeho vlastníkovi sa podarilo po rokoch konečne získať významný grant. Vďaka príspevku 2,5 milióna eur od Európskej únie na dolnom hrade obnovia kasárne zo začiatku 15. storočia. Na rade je výberové konanie na zhotoviteľa a na jeseň by sa malo začať stavať. Trojpodlažné kasárne by mali byť hotové do dvoch rokov.

Na Trenčianskom hrade našli nálezy z prelomu letopočtu

Nálezy z prelomu letopočtu našli archeológovia počas prieskumu na Trenčianskom hrade. Asi dva metre pod úrovňou terénu sa nachádzala keramika, črepiny, mlynské kamene, drobné bronzové predmety, ako sponky a prívesky. „Nálezy sa datujú do neskorej doby laténskej, okolo 50 rokov pred naším letopočtom až do prelomu letopočtu,“ povedal pre agentúru SITA Jaroslav Somr z Trenčianskeho múzea.