Nemeckí archeológovia objavili miesto bitky z bronzovej doby

Obrázok k článku

Nemeckí archeológovia objavili na brehu rieky Tollense miesto bitky, ktorá sa odohrala v bronzovej dobe. Polámané ľudské kosti, ktoré našli, poskytujú po prvýkrát presvedčujúci dôkaz o veľkej bitke z tohto obdobia. Archeologický výskum z údolia v severnom Nemecku odhalil lebky s fraktúrami, drevené kyjaky a pozostatky koní staré viac ako 3 200 rokov.

Zranenia na lebkách naznačujú boj tvárou v tvár, v ktorom sa proti sebe stretli pravdepodobne znepriatelené kmene, uviedli vedci. Ich článok uverejnený v žurnále Antiquity je založený na predbežnom výskume, ktorý sa začal v roku 2008 v oblasti rieky Tollense. Počas neho uskutočnili archeologické vykopávky a brehy rieky preskúmali potápači. Našli spolu pozostatky asi 100 tiel, z ktorých na ôsmich našli známky zranení. Väčšinu z pozostatkov tvorili telá mladých ľudí. Medzi zraneniami boli fraktúry lebky spôsobené silnými ranami alebo hrotmi šípov, pričom niektoré z nich boli pravdepodobne smrteľné. V jednej ramennej kosti archeológovia našli hrot šípu zapichnutý do hĺbky viac ako 22 milimetrov. Fraktúra nájdenej stehennej kosti naznačuje pád z koňa.

Vedci našli aj dva drevené kyjaky. Jeden mal tvar bejzbalovej pálky a bol vyrezaný z jaseňa, druhý v tvare kriketovej pálky z trnkového dreva.

Podľa Haralda Lubkeho z Zentrum für Baltische und Skandinavische Archäologie v Nemecku dôkazy poukazujú na to, že ide o miesto možno najstaršej veľkej bitky objavené do dnešného dňa. “Zo začiatku neolitu máme náleziská ako Talheim v Nemecku, kde sme našli dôkazy násilia, ale nie je to ako situácia v údolí rieky Tollense, kde sme v riečisku našli (pozostatky) mnohých ľudí,” povedal archeológ pre britskú vysielaciu spoločnosť BBC. Ako vysvetlil, našli mnoho dôkazov “násilia spôsobeného tupými predmetmi bez stôp hojenia a máme tiež dôkaz o ostrých zbraniach”. “Existuje mnoho náznakov, že sa to odohralo krátko pred tým, ako obete zomreli, pričom telá nie sú pochované bežným spôsobom,” dodal.

Súčasné koryto rieky iba pretína miesto, kadiaľ rieka pôvodne tiekla, takže podľa vedcov zatiaľ objavili iba zlomok nálezu. Očakávajú, že pozostatkov bude omnoho viac.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vedci objavili nedotknutú hrobku starú viac než 3 500 rokov

Archeológom sa v ruinách kráľovského paláca Qatna v centre Sýrie podarilo objaviť posmrtnú komoru plnú ľudských pozostatkov a darov, ktorá viac než 3 500 rokov zotrvala nedotknutá a uzavretá. Vedci z Univerzity Eberharda Karla v nemeckom Tübingene, ktorí stoja za výskumom, dnes naznačili, že okrem pokladu nevyčísliteľnej hodnoty našli vnútri komory aj pozostatky viac než 30 ľudí. Dodali, že telá mohli patriť “kráľovskej rodine z Qatny alebo členom panovníckeho dvora” a označili za pozoruhodné, že komora ostala uzatvorená tri a pol tisícročia, bez toho aby sa jej lupiči čo i len dotkli.