Reorganizácia podmienok navštívenia Nitrianskeho hradu

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Rímskokatolícka cirkev – Biskupstvo Nitra, správca Národnej kultúrnej pamiatky – Nitriansky hrad, pripravilo od 1. apríla niekoľko zmien v organizovaní turistických návštev a ďalšej prevádzky tejto výnimočnej pamiatky. TK KBS pri tejto príležitosti prináša ich prehľad.

Zmeny sú výsledkom niekoľkoročných snáh o komplexnú renováciu a využitie kultúrnych možností, ktoré pamiatka ponúka. V posledných rokoch sa tu udialo viacero rekonštrukčných a reštaurátorských zásahov. Hrad dnes oplýva nezameniteľným hradným areálom. Jeho súčasťou sú i pamiatky, o ktoré sa biskupstvo dôsledne stará, investuje do ich reštaurovania a často krát ich zachraňuje pred zánikom. Zásadná zmena sa udiala okrem iného v Gotickej priekope, kde bol vytvorený amfiteáter, čím boli dokonale využité všetky výhody tohto neobyčajného priestoru. Gotická priekopa je dnes pripravená stať sa dejiskom kultúrnych akcií, akými budú koncerty sakrálnej i vážnej hudby, letné kino a podobné kultúrne udalosti. Je priestorom, ktorý tu doteraz absentoval.

Novú tvár získala i časť biskupských záhrad, od 5. júla 2011 sú sprístupnené verejnosti  a sú jedinečnou vyhliadkou na mesto Nitra. Významnou premenou prejde i nádvorie hradu, do jeho centra bude umiestnená socha blahoslaveného pápeža Jána Pavla II., ktorý hrad osobne navštívil. Vstupný most do hradu je taktiež po rozsiahlej rekonštrukcii, v jej závere mu pôvodnú tvár prinavrátili sochy, ktoré ho po dlhých rokoch opäť zdobia.

Nitriansky hrad, lept českého grafika, kresliara a ilustrátora Václava Hollara

Päť rokov existujúcu expozíciu Diecézneho múzea Nitrianskeho biskupstva a expozíciu Kazemát – podzemných chodieb v juhovýchodnom bastióne hradu, doplnia tak ďalšie významné turistické ciele. Tie v areáli hradu, ktorému naďalej dominuje Katedrála- bazilika svätého Emeráma, vytvárajú kultúrne i návštevnícky atraktívne centrum mesta Nitry.  Tak ako v prípade každého takéhoto kultúrneho centra si jeho plynulý a nepretržitý chod vyžaduje prevádzku, ktorá je spojená s nemalými finančnými nákladmi. Tie doteraz znášalo Nitrianske biskupstvo. Pri súčasných podmienkach, pri rozšírenej ponuke pre návštevníkov, už nie je možné nekoordinovať tieto turistické návštevy. Nitrianske biskupstvo sa preto po dohode s Mestom Nitra rozhodlo ponúknuť návštevníkom hradu kvalitnejší turistický servis v podobe organizovaných vstupov. Umožní to platba vstupného už pri hradnej bráne, ktorého výška bude viac ako symbolická. Pôjde o sumu 0,30 eur. Vstup do katedrály naďalej nebude spoplatnený, tak ako sa nezmení výška vstupného do Diecézneho múzea Nitrianskeho biskupstva, ktoré je 1 euro / 0,5 Eura (celé vstupné /zľavnené vstupné). Po dohode s Archeologickým ústavom SAV v Nitre, správcom Kazemát, sa vstupný poplatok do tejto expozície ustálil na sume 0,80 Eura / 0,40 Eura. Vstupné poplatky sa budú vyberať len počas turistickej sezóny (1.4. – 31.10.), pričom vstup do hradu počas bohoslužieb bude bezplatný (denne do 9.00 a v nedeľu do 12.00). K dispozícii bude i permanentka v hodnote 2 eurá pre občanov Nitry, ktorí hrad navštevujú pravidelne.

 

 harp

Príjmy zo vstupného, ktoré nepokryjú ani náklady na prevádzku a v žiadnom prípade nepokryjú náklady, ktoré boli vynaložené na takúto rozsiahlu rekonštrukciu, budú použité na  údržbu verejného priestranstva hradu, prevádzku toaliet, nevyhnutnú réžiu a obnovu hradu. Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák zdôrazňuje, že symbolické vstupné nechce návštevníkov znechutiť. Práve naopak. Biskupstvo má záujem, aby bolo dôstojne prezentované „veľmi cenné kresťanské a národné dedičstvo“. Symbolická finančná participácia návštevníkov na chode kultúrnej pamiatky takýchto rozmerov a takéhoto významu rozšíri pocit zodpovednosti za kultúrne výtvory našich predkov.

TK KBS informoval Miroslav Lyko


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Informacie

Píšem o kultúrnom dedičstve cestovaní, stavebníctve, hradoch. Zaoberám sa obnovou a konzerváciou pamiatok, fotografiou a svojou rodinou. Vediem portál Obnova.sk a spoločnosť Obnova s.r.o.

Blog: Michal Hrčka (harp)

Nitriansky hrad, Nitra

Informácie o harp

Obrázok používateľa harp

Meno
Michal

Priezvisko
Hrčka

Zamestnanie
konzervátor, editor

Zobraziť celý profil používateľa

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.