Banská Bystrica: Jubileum Múzea SNP

Obnova.sk Fotografia

Jedna z dominánt mesta – Múzeum SNP si v čase od 11. 5. do 31. 7. 2005 pripomína viacerými podujatiami 50. výročie svojho vzniku.Obnova.sk Fotografia

Sama história múzea sa stala súčasťou obsahovej expozície a odráža tak snahu o zachovanie a sprostredkovanie historických faktov súčasným aj budúcim generáciám. Mimoriadnym medzníkom bolo vlaňajšie 60. výročie SNP, pri príležitosti ktorého bola inštalovaná nová trvalá expozícia „Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy v rokoch 1939-1945“.

Za prípravu a realizáciu novej stálej expozície Múzea SNP dostali jej autori, PaedDr. Ján Stanislav, CSc. a PhDr, Mgr. Dezider Tóth, cenu primátora mesta Banská Bystrica za rok 2004. Expozícia svojou formou i obsahom patrí k najmodernejším expozíciám nielen na Slovensku, ale aj v európskom kontexte.

Zdroj: Spravodajca Mestského úradu v Banskej Bystrici č. 2/VII, marec – apríl 2005.
(Upravené.)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Matejov dom sprístupnený, je v ňom nová expozícia

Otvorením novej, interaktívnej stálej expozície v zrekonštruovanom Matejovom dome v areáli banskobystrického mestského hradu dnes Stredoslovenské múzeum oslávi sté výročie otvorenia svojej prvej stálej expozície a 120. výročie svojho založenia. Verejnosti tak budú opäť sprístupnené pôvodné priestory prvej stálej expozície, ktorú tam 17. októbra 1909 otvorilo vtedajšie Mestské múzeum, predchodca dnešného Stredoslovenského múzea.

Deň múzeí: Banská Bystrica

ŠVK – Literárne a hudobné múzeum Banská Bystrica, Osvald Zahradník – divadelný a rozhlasový dramatik – spoločenské stretnutie v rámci cyklu Osobnosti, Miesto konania: spoločenská sála ŠVK, Dátum konania: 2.máj 2005 o 16,00 hod. Vstupné: zdarma

V Múzeu SNP otvorili novú modernú expozíciu

BANSKÁ BYSTRICA 27. augusta 2004 (SITA) – Novú stálu expozíciu Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy 1939 – 1945 otvorili dnes pri príležitosti osláv 60. výročia SNP v banskobystrickom Múzeu SNP. Udalosti SNP sleduje nie izolovane, ako doterajšia expozícia, ale v širších súvislostiach celoeurópskeho diania a zároveň zasadené do kontextu príčinných súvislostí od roku 1914 so sledovaním dôsledkov do roku 1964. Vtedy boli rehabilitovaní účastníci povstania, ktorých po roku 1948 nespravodlivo väznili komunisti. „Doterajšie expozície sledovali viac-menej veci len na Slovensku. Nenastavili to zrkadlo, že by sa veci konfrontovali aj v európskom rámci,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Múzea SNP Ján Stanislav.

Banská Bystrica: Barbakan v lešení

Celý objekt hradného barbakanu, vrátane jeho vysokej veže, od januára 2005 postupne obalilo lešenie. Z pohľadu chodca dnes vidieť celoplošne otlčenú vrchnú omietku, väčšinou až na murivo. K čomu rekonštrukcia smeruje?