Banská Bystrica: Barbakan v lešení

Obnova.sk Fotografia

Celý objekt hradného barbakanu, vrátane jeho vysokej veže, od januára 2005 postupne obalilo lešenie. Z pohľadu chodca dnes vidieť celoplošne otlčenú vrchnú omietku, väčšinou až na murivo. K čomu rekonštrukcia smeruje?Obnova.sk Fotografia

Barbakanu svitlo na lepšie časy

Na základe uznesenia mestského zastupiteľstva č. 279/2004-MsZ z decembra minulého roka bol prenajatý hradný areál Barbakan, ktorý je vo vlastníctve mesta, akciovej spoločnosti MBB a.s. na dobu 20 rokov. Spoločnosť MBB a.s. začala práce spojené s rekonštrukciou tohto objektu, čo sa stalo očividným vďaka 60 m vysokému lešeniu. Jedným zo zámerov je aj prekrytie vnútorného dvora a vytvorenie reprezentačných priestorov. Do septembrových osláv by mal Barbakan dostať nový šat a vnútorná rekonštrukcia by mala byť dokončená v priebehu roka 2006. Po dlhej dobe sa tak podarilo urobiť krok k zveľadeniu centra Banskej Bystrice.

Zdroj: Spravodajca Mestského úradu v Banskej Bystrici č. 2/VII, marec – apríl 2005.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Neskorostredoveká architektúra v centre Zvolena

Radoslav Ragač
V stredoveku označovali notára, strážcu mestských privilégií, “okom mesta”. S troškou nadsádzky môžeme podobnú analógiu použiť aj pre radnicu, ktorú považujeme za akési srdce stredovekého mesta. Zvolen patrí do nepočetnej skupiny slovenských miest (Trnava, Krupina, Zvolen, Starý Tekov, Banská Štiavnica), ktoré sa stali plnoprávnym a plnohodnotným mestským organizmom už pred tatárskym vpádom a postupne si začali budovať sídla svojich samosprávnych orgánov – radnice a iné dôležité budovy.