Rekonštrukcia historickej meniarne Tatranskej železnice pokračuje aj tento rok

V Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách aj v tomto roku pokračuje rekonštrukcia trakčnej meniarne Tatranskej elektrickej železnice v historickej budove zo začiatku 20. storočia. Práce za 2,28 milióna eur bez DPH financujú Železnice Slovenskej republiky. S rekonštrukciou sa začalo v polovici minulého roka, ukončená by mala byť v polovici júla. Budova je zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok, tvorí ju technologická a obytná časť. „Rekonštrukciou trakčnej meniarne sa vylepšia parametre po stránke stavebno-technickej pre zamestnancov trakčnej meniarne, v pohotovostných miestnostiach i pre nájomníka v bytovej jednotke. Vylepší sa aj z estetického a bezpečnostného hľadiska,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Železníc SR Ria Feik Achbergerová.

Objekt meniarne bol postavený v roku 1912 v súvislosti s úpravou elektrického napätia železnice. Nachádza sa v Starom Smokovci na severnej strane trate Tatranských elektrických železníc Starý Smokovec – Tatranská Lomnica. Meniareň je podľa hovorkyne typickou ukážkou hodnotnej secesnej industriálnej stavby s jednotným koncepčným zámerom. Jej stav bol však už nevyhovujúci. „Budova z estetického a tepelno-technického hľadiska nespĺňala terajšie zákonom stanovené podmienky. Fasáda bola poškodená, bez zateplenia, vlhne od zemnej vlhkosti a je neodizolovaná. Sociálno-hygienické zariadenie pre zamestnancov a v pohotovostných miestnostiach je pôvodné, elektroinštalácia pôvodná a zastaraná a nevyhovuje novým normám,“ opísala potrebu rekonštrukcie Feik Achbergerová.

Prestavba sa týka zateplenia objektu, výmeny strešnej krytiny, okien a zostávajúcich dverí so zárubňami. Budova bude odizolovaná, vymenia sa rozvody vody, kanalizácie, úprava čaká aj vnútorné priestory. Ďalšie práce sa dotknú elektroinštalácie a vykurovania. „Súčasťou komplexnej rekonštrukcie budovy je aj rekonštrukcia sociálno-hygienických priestorov pre zamestnancov ŽSR, v pohotovostných miestnostiach a samostatnej bytovej jednotky. Ďalej bude potrebné pri vstupe do meniarne riešiť z bezpečnostného hľadiska prekrytie schodišťa,“ doplnila hovorkyňa železníc. Úpravy urobia aj pred a okolo trakčnej meniarne. Zhotoviteľom stavby je firma Texo Partner, a. s.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede