Ballek vraj nemá dôvod neveriť odborníkom pri oprave mosta

Nový predseda predstavenstva spoločnosti Metro Bratislava, a.s. Alexander Ballek (Občiansky klub) vraj nemá dôvod neveriť odborníkom, ktorí navrhli harmonogram a náklady v súvislosti s opravou Starého mosta v Bratislave. Mestského poslanca Alexandra Balleka na tento post navrhlo mestské zastupiteľstvo a neskôr menovalo aj valné zhromaždenie spoločnosti po tom, ako sa tejto funkcie vzdal jeho predchodca a poslanec Ján Hanko (SDKÚ-DS). Ten ako dôvod svojej abdikácie uviedol finančné riziko spojené s navrhovanou opravou Starého mosta a tiež riziko spojené s dodržaním termínu. „Vychádza sa z predpokladov odborníkov, ktorí to pripravovali. Nemám prečo s tým nesúhlasiť, neveriť odborníkom. Laik nemôže polemizovať s odborníkom,“ uviedol pre agentúru SITA Ballek. Na otázku, či po preštudovaní všetkých potrebných podkladov vie garantovať dokončenie opravy Starého mosta v odhadnutom termíne, teda do konca októbra 2010, odpovedal, že garantovať sa dá niečo až po skončení prác. Nevidí však zatiaľ dôvod, aby sa to do termínu nestihlo. Ako dodal, v celej záležitosti cíti

Podľa primátora Andreja Ďurkovského pokračuje príprava opravy Starého mosta podľa plánu. Najbližšie sú naplánované injekčné a sanačné práce jedného z pilierov mosta, po nich by mala nasledovať samotná oprava. „Ideme ďalej tak, aby sme v priebehu budúceho roka mali most opäť k dispozícii,“ povedal pre agentúru SITA Ďurkovský. Je presvedčený, že garantovať sa dajú termíny, ak ide o novostavbu. V tomto prípade sa budú vymieňať niektoré poškodené či chybné časti, niektoré časti sa budú len ošetrovať. Primátor verí, že Starý most sa podarí opraviť najneskôr koncom budúceho roka, časový sklz by však mohli spôsobiť veci, ktoré sa objavia počas samotnej opravy. „Pre mňa je posledný termín rok 2010, trvám na ňom. Vlastný most aj s položenými koľajnicami musí byť hotový v roku 2010,“ konštatoval primátor. Napojenie na Šafárikovo námestie a spustenie plánovanej rýchlodrážnej električky je podľa neho možné v roku 2011. „Prekonanie Dunaja je ten najťažší oriešok,“ myslí si.

Obnoviť by sa mala zároveň aj architektonická súťaž na budúcu podobu Starého mosta. „Prisľúbil som to a na tom trvám,“ povedal Ďurkovský. Termín vypísania súťaže nie je ešte známy. „Súťaž nejako spí. Treba tlak, aby sa rozbehla,“ povedal pre agentúru SITA hlavný architekt mesta Štefan Šlachta. Myslí si však, že súťažné podmienky by mohli byť tentoraz voľnejšie a súťažiaci by nemuseli byť až tak limitovaní. „Môže sa to zmeniť k lepšiemu, teraz nás napríklad netlačí čas,“ konštatoval Šlachta.

Opravou Starého mosta by sa mal vyriešiť akútny, havarijný stav mosta, čo potvrdili aj výsledky pravidelných meraní a skúšok. Oprava mosta za 20 mil. € by sa mala začať v máji, práce budú rozdelené do dvoch etáp. V prvej etape sa opraví železničná časť mosta, kde sa položí nová mostovka a koľaje. V druhej etape opravia cestnú časť mosta, zrekonštruuje sa Šafárikovo námestie, vybudovať by sa mal aj úsek medzi mostom a Bosákovou ulicou. Na opravený most by sa mohli vrátiť opäť autá, individuálna automobilová doprava je z mosta vylúčená od 31. decembra minulého roka. Súčasťou mosta by mala byť aj lávka pre peších a cyklistov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články