Architekti kritizujú Bratislavu pre projekt Starého mosta

Slovenská komora architektov (SKA) kritizuje bratislavský magistrát za to, že pri projekte rekonštrukcie Starého mosta nezvolil verejnú súťaž.Predseda SKA Juraj Šujan v stanovisku, ktoré dnes poskytol agentúre SITA, pripomenul nedávnu výzvu komory, aby sa stavby takého spoločenského a kultúrneho významu realizovali predovšetkým na základe výsledkov otvorených súťaží architektonických návrhov podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Ani v prípade Starého mosta sa tak však podľa neho nestalo, pričom ide o verejný záujem realizovaný z verejných prostriedkov.

Magistrát ponúkol občanom, aby prostredníctvom sms správ či hlasovania na internetovej stránke hlavného mesta vybrali spomedzi troch variantov architektonického riešenia Starého mosta.

Architekti magistrátu vyčítajú, že už podľa rukopisu predložených návrhov je zrejmé, že ide pravdepodobne o návrhy jedného autorského kolektívu. Autor návrhov je anonymný, čo je podľa Šujana pri stavbe takéhoto spoločenského významu nevšedné.

“Ak by mesto v čase vyhlasovania tendra na rekonštrukciu mosta bolo vypísalo verejnú architektonickú súťaž, dnes mohla verejnosť vyberať možno z desiatok návrhov. Autori zverejnených návrhov sa mohli slobodne takejto súťaže tiež zúčastniť, a tak sa konfrontovať aj s inými ideami,” vysvetľuje šéf komory architektov Šujan. Podľa neho by bol opodstatnený aj formát medzinárodnej súťaže, keďže ide o most cez rieku medzinárodného významu.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko bratislavský magistrát, ktorý by sa podľa vedúceho oddelenia marketingu a cestovného ruchu Milana Vajdu mohol vyjadriť ešte dnes.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

  1. Architekti kritizujú Bratislavu pre projekt Starého mosta

    Autor “variantného” návrhu rekonštrukcie Starého mosta mal problém s invenciou už pri projekte Mostu Apollo (pozri napr. mosty v Šanghaji alebo Osake), teraz iba potvrdil, že jeho nápaditosť končí pri priehradovom nosníku. Nápaditosťou hýri aj primátor, ktorý tvrdí, že most aj po obnove bude “Starý”. Čo tak navrhnúť občanom anketu s možnosťami názvu: Starý – Starší – Najstarší :?: :!:

Comments are closed.