Archeológovia skúmajú pevnosti z tureckého obdobia

Parkány, dnešné Štúrovo a jeho zaniknutá pevnosť

Okolie Dunaja a Žitného ostrova skúmajú archeológovia v rámci rozsiahleho trojročného projektu financovaného Európskou úniou. Projekt je zameraný na spoznávanie minulosti tohto územia nedeštruktívnymi archeologickými metódami. V prvej etape vedci nafotili z lietadla rôzne zaujímavé objekty – pevnosti, neolitické domy, zaniknuté stredoveké dediny či pohrebiská. V druhej etape nasledovali povrchové prieskumy v týchto lokalitách a v tretej geofyzikálne merania. Časť projektu je venovaná tureckým a protitureckým pevnostiam, pretože v 16. a 17. bolo toto územie pod okupáciou Osmanskej ríše. Ako pre agentúru SITA povedal Mário Bielich z Archeologického ústavu SAV v Nitre, preskúmali habsburgské pevnosti pri Kolárove v okrese Komárno a v Janíkoch na Žitnom ostrove, kde sa našli cisárske mince zo 16. – 17. storočia.

Západne od Štúrova sa nachádzajú zvyšky tureckého opevnenia. Voľným okom už nie sú viditeľné, dajú sa rozoznať len z lietadla. „Identifikovali sme dve etapy vývoja tohto opevnenia. V prvej fáze bolo oveľa väčšie, potom sa už Turci nedokázali brániť tlaku habsburgských vojsk pri oslobodzovaní územia a pevnosť zredukovali,“ povedal Bielich. Keď cisár štúrovské opevnenie opäť dobyl, dal ho zrovnať so zemou, aby už viac nemohlo slúžiť na vojenské účely. Zaujímavým nálezom boli bronzové pečatidlá tureckých úradníkov a pozlátené časti konského postroja s rastlinnými motívmi orientálneho typu. Archeológovia ich našli v blízkosti Nových Zámkov. V okolí Sokoliec v okrese Komárno identifikovali kruhové útvary s priemerom 50 až 70 metrov s priekopami. Domnievajú sa, že by mohlo ísť o strážne veže z tohto obdobia. „Pri Hronskom Beňadiku a v Krupine takéto veže stoja, využívalo ich habsburgské impérium na monitorovanie pohybu tureckých vojsk,“ poznamenal Bielich.

Medzinárodný projekt ArcLand EC Culture 2000, na ktorom participuje množstvo krajín, sa začal v roku 2011 a skončí sa v roku 2013. Predbežné výsledky zhrnie publikácia, ktorú vydá v máji 2013 vo Viedni Medzinárodná organizácia pre archeologickú prospekciu (International Society for Archaeological Prospection – ISAP). Svoje kapitoly tam bude mať okrem Slovenska napríklad aj Anglicko, Nemecko, Irán, Rusko, Čile a mnohé ďalšie krajiny. Výsledky projektu priblíži taktiež medzinárodná konferencia a putovná výstava, ktorú otvoria na jar 2013 v írskom Dubline. Zastávky bude mať v jednotlivých štátoch, ktoré sa na projekte podieľajú.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Archeológovia našli dve slovanské mohyly

Dve slovanské mohyly objavili archeológovia pri výskume v Bojnej v okrese Topoľčany. Priamo k hrobom sa zatiaľ nedostali, v hlinenom násype však už našli kopiju a časti hrncov, ktoré by mohli pochádzať z hrobov. Presné datovanie mohýl určí ďalší výskum. V nálezisku Bojná z obdobia 9. storočia sa už predtým našli pozlátené plakety, ktoré dokladajú kresťanstvo a písmo na našom území ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. Systematický archeologický výskum sa tu začal v roku 2007 vďaka vládnej dotácii.

Archeológovia robia 3D rekonštrukcie zaniknutých hradov

Trojrozmerné modely hradov a hrádkov vedia vytvoriť slovenskí archeológovia. Doteraz ich majú zhruba 20, urobiť jednu rekonštrukciu trvá aj pol roka. V digitálnej podobe sa dajú nanovo postaviť ruiny i zaniknuté hrady. Archeológovia takto zrekonštruovali napríklad zaniknutý hrad v Topoľčiankach alebo Mačací zámok, ktorý stál v 13. storočí v priestoroch dnešného nitrianskeho sídliska Chrenová. Na svoju 3D podobu čaká napríklad aj hrádok severne od Branču pri Nitre. „Okolie Nitry bolo posiate takýmito lokalitami – hrádok bol napríklad aj v Hrnčiarovciach alebo pod hradom Jelenec v lokalite Studený vrch,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.