Archeológovia našli nádobku na šminky z doby rímskej

Kapsulu na šminky našli archeológovia na germánskom sídlisku z doby rímskej v Beladiciach pri Nitre. Nádobky sa nosili zavesené na retiazke na krku. Ženy ich mali aj niekoľko, každú na iný druh šminiek. Kapsule archeológovia v minulosti považovali za prívesky, v ktorých sa nosili napríklad relikvie svätých. Maďarskí vedci však analýzou prišli na to, že ich obsah ženy používali na svoje skrášľovanie. „Presne sa dali doložiť rôzne farby a vône. Týchto kapsúl nie je v Európe veľa a už sa tešíme na chemický rozbor,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.V Beladiciach existovalo germánske sídlisko od konca 2. storočia až po polovicu 5. storočia. Zaraďuje sa k najdlhšie fungujúcim sídliskám z tejto doby na našom území a aj rozsahom patrí k najväčším. Väčšina objavených nálezov pochádza z 3. a 4. storočia. Archeológovia tu robia výskum v súvislosti s výstavbou rýchlostnej cesty R1. Našli napríklad bronzové a strieborné spony, rímske mince či železný rímsky stilus čiže písadlo. Okrem toho sa archeológom podarilo objaviť časť rímskej cisárskej sochy z pozláteného bronzu s rozmermi približne 20 krát 15 centimetrov. „I keď je to len kúsok plášťa, je to veľmi dôležitý nález, pretože v priestore severne od Rímskej ríše možno len veľmi zriedkavo niečo takéto nájsť. Svedčí o tom, že Germáni pri výbojoch do Rímskej ríše v nejakom meste rozbili takúto sochu, surovinu si podelili a priniesli sem,“ povedal Ruttkay. K ďalším významným nálezom z Beladíc patrí plastika tehotnej Venuše z mladšej doby kamennej, hlava z plastiky medveďa a medená sekerka. „Nález patrí k prvej medi, ktorá sa na našom území používala, takže je historicky veľmi významný,“ uviedol Ruttkay.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nálezy z výskumov na trase R1 predstavia na výstave

Nálezy z archeologických výskumov na trase rýchlostnej cesty R1 predstaví výstava v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Vernisáž bude v utorok 8. júna o 14:00. Návštevníci si budú môcť pozrieť napríklad časť rímskej cisárskej sochy z pozláteného bronzu, šperky, prasleny či zaujímavé keramické súbory z Mikovho dvora pri Nitre. Množstvo nálezov bude pochádzať z Beladíc v okrese Nitra, kde bol jeden z najrozsiahlejších výskumov. Výstavu „R1 – Nitra – Tekovské Nemce – Banská Bystrica – Archeologické objavy“ organizuje Archeologický ústav v spolupráci s dodávateľom stavby Granvia Construction s.r.o., Nitrianskym samosprávnym krajom a múzeom.

Pri výstavbe R1 našli archeológovia 300 hrobov

Vyše 300 hrobov dávnych obyvateľov okolia Nitry už našli archeológovia pri výskumoch súvisiacich s výstavbou rýchlostnej cesty R1 v úseku Nitra – Tekovské Nemce. Najväčšie je v Čiernych Kľačanoch a pochádza z 11. storočia. Z rovnakého obdobia pochádzajú aj hroby v Tesárskych Mlyňanoch, kde je okrem toho aj pohrebisko z doby sťahovania národov. Menšie pohrebisko najnovšie archeológovia objavili v Selenci. Okrem toho nachádzajú po celom úseku budúcej cesty roztrúsené hroby z rôznych dôb.