Archeológovia dostali po 16-tich rokoch od štátu na výskumy

Slovenskej archeológii zrejme svitá na lepšie časy. Vláda schválila Slovenskej akadémii vied (SAV) na rok 2008 niekoľko miliónov na základný archeologický výskum. Stalo sa tak po prvý raz od vzniku samostatnej Slovenskej republiky s výnimkou minuloročnej päťmiliónovej účelovej dotácie na výskum v Bojnej. “Je to prelomová situácia, lebo SAV už 16 rokov nemala vo svojom rozpočte určené prostriedky na základný archeologický výskum,” povedal pre agentúru SITA zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta. Ako ďalej dodal, peniaze umožnia zastaviť rozkrádanie slovenských nálezísk ukrytých v horách, ich výskum, dokumentáciu a následnú prezentáciu. Doteraz sa na Slovensku robili len záchranné archeologické výskumy, ktoré hradia investori budúcich stavieb na daných pozemkoch. Nie vždy však šlo o lokality primárneho vedeckého záujmu a oveľa zaujímavejšie miesta zostali pre nedostatok peňazí nepreskúmané. Archeologický ústav SAV dostával prostriedky, ktoré stačili ani nie na pol roka jeho prevádzky, podčiarkol Pieta.

Peniaze od štátu chcú archeológovia použiť v prvom rade na financovanie výskumov v lokalitách, ktoré priniesli významné výsledky. Pokračovať budú v skúmaní náleziska Bojná v okrese Topoľčany, kde sa našli známe pozlátené plakety zo začiatku 9. storočia, ktoré sú prvým dôkazom šírenia kresťanstva a písma na našom území. “V uplynulom roku sme riešili otázky základnej logistiky veľkého systematického výskumu, teraz budeme môcť intenzívne pracovať na viacerých náleziskách, ktoré patria k tejto aglomerácii,” uviedol Pieta. Nálezisko Bojná je totiž mimoriadne veľké, má až 11 hektárov. Archeológovia chcú rozbehnúť výskum aj na ďalších hradiskách z rovnakého obdobia ako je Bojná, ktoré doteraz pre nedostatok peňazí nemohli preskúmať. “Určite prinesú významné nové poznatky v kontexte s lokalitou Bojná,” myslí si Pieta.

Vďaka štátnej dotácii budú môcť vedci pokračovať aj vo výskume hrobky germánskeho veľmoža v Poprade. “Naši partneri v nemeckom Schleswigu v súčasnosti konzervujú nájdené predmety na svoje náklady, vlastný výskum hrobky však musí riešiť Slovenská republika vo svojej réžii, čo by bez dotácie nebolo možné,” skonštatoval Pieta. Vedecká analýza nájdených predmetov bude trvať zhruba tri roky, potom bude môcť verejnosť unikátne nálezy vidieť v Popradskom múzeu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Archeológovia našli dve slovanské mohyly

Dve slovanské mohyly objavili archeológovia pri výskume v Bojnej v okrese Topoľčany. Priamo k hrobom sa zatiaľ nedostali, v hlinenom násype však už našli kopiju a časti hrncov, ktoré by mohli pochádzať z hrobov. Presné datovanie mohýl určí ďalší výskum. V nálezisku Bojná z obdobia 9. storočia sa už predtým našli pozlátené plakety, ktoré dokladajú kresťanstvo a písmo na našom území ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. Systematický archeologický výskum sa tu začal v roku 2007 vďaka vládnej dotácii.