Archeológovia nedostali ani cent na systematické výskumy

Ilustračné foto: Kamil Nováčik

Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre tento rok nedostal od štátu na systematické výskumy ani cent. Ohrozené sú preto výskumy v mnohých významných lokalitách, napríklad v Bojnej v okrese Topoľčany, ktorá je známa nálezmi z 9. storočia. O lokalitu sa pritom zaujíma i zahraničie a tunajšie unikátne nálezy chcú v roku 2013 vystavovať aj vatikánske múzeá. „S výskumom v Bojnej, ako aj na iných systematických výskumoch to vyzerá pomerne zle, pretože financie od štátu sa rovnajú nule. Napriek tomu ten výskum budeme robiť v takom obmedzenom rozsahu, lebo zháňame financie od rôznych sponzorov a z iných zdrojov ako štátnych,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Veda však nemôže len prežívať z jedného dňa na druhý a mala by existovať stabilná podpora zo strany štátu, dodal.

Tento rok sa budú robiť len tie systematické výskumy, ktoré sú financované z rôznych iných zdrojov. Ako informoval Ruttkay, týka sa to medzinárodných výskumných projektov vo Vrábľoch, Bíni a vo Zvolene na Pustom hrade. V Cinobani v okrese Poltár, kde je pohrebisko z doby bronzovej, bude výskum pokračovať z financií sponzora. Lokalitu Košice-Hradová archeológovia preskúmajú vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013. Ohrozené sú aj konzervátorské práce na hrobke germánskeho veľmoža z Popradu – Matejoviec. Hrobku konzervujú odborníci v špičkových laboratóriách v Nemecku, pretože Slovensko na to nemá vybavenie. Väčšinu nákladov hradia Nemci, no slovenská strana teraz zrejme nebude mať peniaze ani na svoj menší diel spolufinancovania.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…

Odpovede

 1. vdaka ministerstvo kultury.

  vdaka ministerstvo kultury. zas je tam nejaky narcis , co sa miluje

 2. Presne tak… citujem.
   
  SAV

  Presne tak… citujem.

   

  SAV je samosprávna vedecká inštitúcia SR, ktorej činnosť je zameraná na rozvoj vedy , vzdelanosti, kultúry a ekonomiky. Akadémia je správcom rozpočtovej kapitoly štátneho rozpočtu.

 3. pozdravujem všetkých,
   SAVka

  pozdravujem všetkých,

   SAVka nemá ani postavenie oprávneného žiadateľa pre dotácie v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR – paragraf 3 zákona č. 434/2010 Z. z.. Ústredným orgánom pre vedu a výskum je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. APVV tiež patrí pod toto ministerstvo, nerozumiem kritike Ministerstva kultúry SR. TM

 4. Aké zákony, taký štát.!!!

  Aké zákony, taký štát.!!!
  Typicky Slovenské ak sa niečo se…., tak- “ Ja neviem , ja som tu nebou, ja som len teraz došou“:-s

  Ale inak 

  prajem pekný a úspešný deň

 5. Presne tak pán Michalík,

  Presne tak pán Michalík, že? ;)

   

  Ale inak prajem 

  pekný a úspešný deň

Comments are closed.