V Nitre možno vidieť výsledky 70-ročnej práce archeológov

Výstavu, ktorá prezentuje výsledky 70-ročnej práce slovenských archeológov, otvorili v piatok 3. júla 2009 v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Zastúpené sú všetky najdôležitejšie lokality, ktoré skúmal Archeologický ústav (AÚ) SAV v Nitre počas 70 rokov svojej existencie. “Návštevníci môžu vidieť nielen nálezy z posledných rokov, ale aj staršie významné predmety, ktoré doteraz neboli ukázané.. Prvýkrát sú tu napríklad súborne vystavené zlaté šperky z doby bronzovej z Barce, Spišského Štvrtku a Nižnej Myšle,“ povedal pre agentúru SITA zástupca riaditeľa AÚ SAV Karol Pieta.

K najvzácnejším vystaveným nálezom patrí originál pyxidy zo slonovinovej kosti, ktorá sa našla v roku 1974 pri Čiernych Kľačanoch. Škatuľku s vekom vyrobili v Byzancii v piatom storočí a je na nej rovnoramenný kríž. Podľa rozšírenej teórie ju k nám priniesli vierozvestovia Cyril a Metod ako dar veľkomoravskému vládcovi Rastislavovi. Výstava Najvýznamnejšie objavy slovenskej archeológie prezentuje aj originály pozlátených plakiet z Bojnej, ktoré priniesli dôkaz o šírení kresťanstva a písma na našom území ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. Okrem toho si tu môžu záujemcovia o archeológiu pozrieť objavy z nálezísk v Iži, Liptovskej Mare, Ducovom, Zemplíne, Nitre, Poprade, Fige, Radzovciach, Jelšovciach, Smoleniciach – Molpíri, z výskumnej misie na ostrove Failaka v Kuvajte a z mnohých ďalších lokalít.


Štátny archeologicky ústav vznikol 1. marca 1939 v Martine. Od roku 1953 sa z neho stal AÚ SAV a sídli v Nitre. Je to jedno z najstarších vedeckých pracovísk na Slovensku.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články