Archeológovia by chceli v Nitre vytvoriť archeoskanzen

O priestory v bývalých kasárňach pod Zoborom v Nitre prejavilo záujem niekoľko uchádzačov. Mesto síce zatiaľ žiadnu súťaž na ich obsadenie nevypísalo, už teraz sa však o ne uchádza hneď niekoľko subjektov. Divadlo Andreja Bagara by tu chcelo skladovať svoje kulisy, Univerzita Konštantína Filozofa sem chce presťahovať rektorát a Filozofickú fakultu. Ďalší by tu chceli umiestniť záchranárskych psov, automobilové veterány, letecké múzeum či Vínnu galériu. “Žiadosti budeme rešpektovať, pokiaľ to len trošku bude zapadať do scenára, ktorý sa pripravuje,” uviedol primátor Jozef Dvonč.

Bývalé kasárne získalo mesto prevodom od ministerstva obrany v októbri 2008. Odvtedy naďalej chátrajú a pred rozkrádaním ich stráži mestská polícia. Rozsiahly areál treba v prvom rade vyčistiť a vybudovať tu inžinierske siete, na čo chce samospráva hľadať finančné prostriedky v rozpočte na rok 2010. Vedenie mesta sa však netají tým, že riešenie kasární nie je pre mesto za súčasnej krízy prioritou. “Momentálna situácia nenahráva tomu, aby sme toto územie nejako masívne riešili, poviem úplne otvorene, že na toto máme čas,” zdôraznil Dvonč.


Mestskí poslanci na poslednom zastupiteľstve schválili základnú koncepciu funkčného využitia areálu. V územnom pláne mesta určili využitie časti kasární na rekreáciu a šport, ďalšie časti pre vyššiu vybavenosť, časti na špecifickú vybavenosť a zvyšok pre zariadenia doplnkovej komerčnej a nekomerčnej občianskej vybavenosti.


V areáli kasární sa nachádzajú okrem iného sklady, garáže, šesť administratívnych budov, ubytovňa, telocvičňa či kolkáreň. Ostatných 11 budov v areáli kasární získal do svojej správy Archeologický ústav v Nitre ako štátna inštitúcia. Kasárne pod Zoborom sú dôležitou archeologickou lokalitou zvanou Martinský vrch. Našiel sa tu veľkomoravský kostol z 9. storočia, ale aj veľkomoravské, slovanské a keltské sídlisko. Archeológovia by tu chceli vytvoriť archeoskanzen.


 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Nitre bude Klenotnica s najvzácnejšími nálezmi zo Slovenska

V bývalých kasárňach pod Zoborom v Nitre má vzniknúť Klenotnica s najvýznamnejšími archeologickými nálezmi z celého Slovenska. Verejnosť v nej bude môcť po prvý raz vidieť cenné nálezy, ktoré boli doteraz schované v trezoroch. Budú medzi nimi predmety z drahých kovov, plastiky či vzácny originál Moravianskej Venuše z mamutoviny, ktorej vek sa odhaduje asi na 22 800 rokov. „Prezentácia bude zabezpečená proti krádeži aj proti poškodeniu nálezov,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Klenotnica bude súčasťou múzea, ktoré chce Archeologický ústav otvoriť v jednej zo svojich budov v areáli kasární v roku 2013, teda pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie. V múzeu bude stála expozícia venovaná obdobiu Veľkej Moravy.

Odpovede

  1. Archeológovia by chceli v Nitre vytvoriť archeoskanzen

    V chátrajúcom areáli kasární sa začína s rekonštrukciou budov
    V areáli bývalých kasární vlastní Archeologický ústav 12 budov a 34 budov mesto. Archeologický ústav začína s opravou dvoch budov, mesto tu zatiaľ žiadne aktivity podnikať nezačalo.

    NITRA 8. novembra (SITA) – Archeologický ústav v Nitre začína s rekonštrukciou prvých dvoch budov v chátrajúcom areáli bývalých kasární pod Zoborom. Minimálne jednu z nich chce využívať už na budúci rok. Zriadiť tu chce depozitár pre nálezy a laboratóriá. “Teraz sa začínajú nevyhnuté práce ako je výmena strechy,” povedal riaditeľ Archeologického ústavu Matej Ruttkay. Rekonštrukciu budú hradiť zatiaľ z vlastných zdrojov, ale snažia sa získať prostriedky aj z eurofondov. Kasárne previedlo ministerstvo obrany na Archeologický ústav a na mesto Nitra na jeseň roku 2008. Archeológovia získali 12 budov, zvyšných 34 mesto. Väčšina z nich je vo veľmi zlom technickom stave a vyžiadajú si značné investície.
    Kasárne pod Zoborom sú dôležitou archeologickou lokalitou nazývanou Martinský vrch. Nachádzajú sa tu pozostatky veľkomoravského kostola z 9. storočia, ktoré by archeológovia chceli odprezentovať verejnosti archeoskanzenom. Jeho súčasťou má byť aj múzeum s najzaujímavejšími nálezmi z regiónu Nitra. “Odkryť kostol je to najmenej, jeho murivá však treba zakonzervovať,” hovorí Ruttkay. Na projekt prezentácie a konzervácie žiadali archeológovia peniaze od vyššieho územného celku, no bezúspešne. Pokúsiť sa chcú ešte raz. Ruttkay verí, že v roku 2013 už bude areál kasární otvorený pre verejnosť.

    Mesto zatiaľ v kasárňach nepodniká žiadne aktivity. Prvým krokom bude vyčistenie areálu, ktoré sa začne cez zimu. “Zatiaľ je to biele miesto na mape Nitry. Nemáme schválený územný plán, nateraz by tam preto nemal ísť žiaden nájomca,” uviedol primátor Jozef Dvonč. O prenájom budov už mesto písomne požiadalo 12 osôb a inštitúcií. Univerzita Konštantína Filozofa sem chce presťahovať rektorát a Filozofickú fakultu, Divadlo Andreja Bagara tu chce mať svoje sklady.

    Ďalší záujemcovia by tu chceli zriadiť napríklad výcvikovú základňu záchranárskych psov, fitnescentrum, hudobný klub pre mládež, Európske centrum seniorov, Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva či múzeum vojenských lietadiel. Hodnota mestských budov je podľa znaleckého posudku 2 740 962 eur. Spolu s ďalšími stavebnými objektmi ako sú komunikácie, ihriská, studne či žumpy je celková hodnota majetku mesta v kasárňach 3 289 517 eur.

Comments are closed.