Podpora tradičnej kultúre ide z viacerých zdrojov

Obrázok k článku

Rozvoj tradičnej ľudovej kultúry podporuje Ministerstvo kultúry (MK) SR priamo, ale aj v rámci organizácií, ktoré sú v jeho pôsobnosti. Ako ďalej v reakcii na dnešnú kritiku poslanca Národnej rady SR z klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igora Hraška konštatoval pre agentúru SITA hovorca MK SR Jozef Bednár, “je pravdou, že do roku 2006 sa MK SR podpore a rozvoju tradičnej ľudovej kultúry systematicky nevenovalo. Až minister kultúry Marek Maďarič prišiel počas svojho prvého pôsobenia vo funkcii s návrhom Koncepcie starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru, ktorá bola v roku 2007 schválená vo Vláde SR”. Na základe tejto koncepcie vzniklo pri Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve (SĽUK) Koordinačné centrum tradičnej ľudovej kultúry financované MK SR.

 

Centrum doteraz podľa Bednára vypracovalo a sprístupnilo unikátnu elektronickú encyklopédiu “Tradičná ľudová kultúra Slovenska slovom a obrazom”, ktorá je podľa vyjadrení etnológov jedinou takto tematicky zameranou elektronickou encyklopédiou v Európe. Taktiež vypracovalo metodiku “Inventarizácia tradičnej ľudovej kultúry” na zbieranie, uchovávanie a zverejňovanie informácií o tradičnej ľudovej kultúre pre obce a súkromné archívy. Koordinačné centrum tradičnej ľudovej kultúry zaviedlo napríklad aj systém tvorby “Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska” vrátane jeho priebežného dopĺňania a pracuje na ďalších projektoch. Zriaďovateľom SĽUK-u je MK SR. Viac o činnosti centra možno nájsť na jeho webstránke – http://www.ludovakultura.sk/.

 

“Ministerstvo kultúry tradičnú ľudovú kultúru podporuje už roky aj priamo, prostredníctvom špeciálneho dotačného programu Nehmotné kultúrne dedičstvo a kultúrno-osvetová činnosť,” zdôraznil hovorca MK SR. Dodal, že tento rok je na projekty vyčlenených 1,7 milióna eur, čo je oproti roku 2012 navýšenie o viac ako 10 percent.

 

 

Tradičnú ľudovú kultúru podporuje aj Národné osvetové centrum (NOC), ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti MK SR. “NOC v rámci záujmovej umeleckej činnosti podporuje scénický folklorizmus, okrem iného najstarší slovenský folklórny festival Východná, Dni tradičnej kultúry – medzinárodný projekt vzdelávacích aktivít – tvorivých dielní, súťaží a seminárov pre deti a mládež a ďalšie aktivity,” dodal pre SITA Jozef Bednár.

Poslanec OĽaNO a folklorista Igor Hraško tvrdí, že chýba priama podpora tradičnej ľudovej kultúry. V súvislosti s predkladanou novelou zákona o umeleckých fondoch v parlamente upozornil, že podpora tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku zo strany štátu je prakticky nulová a tento stav pretrváva už 22 rokov. Myslí si, že to mohlo vyriešiť iné systémové financovanie umeleckých fondov. Hraško chce iniciovať vznik nového fondu na podporu tradičnej ľudovej kultúry.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vzniká zoznam nášho nehmotného dedičstva

Zvýšiť vedomosti verejnosti o našom nehmotnom kultúrnom dedičstve ale aj prispieť k propagácii jeho nositeľov je časť z cieľov pripravovaného Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Návrhy na zápis do zoznamu prijíma Ministerstvo kultúry SR do 20. júna 2010. Zoznam má okrem iného aj zaznamenať, ohodnotiť a sprístupniť významné prvky súvisiace s nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenska. Patria medzi ne napríklad ústne tradície, interpretačné umenie, spoločenské praktiky, či tradičné remeslá. V neposlednom rade má byť jednou z úloh zoznamu i podpora nositeľov tradícií v ich snahách o zachovanie nehmotného kultúrneho dedičstva.