Zuzana Horniaková – Helovský dom

Rada by som napísala niekoľko slov k téme, ktorá ma pred časom zaujala. Užpomerne dlho som svedkom toho, čo sa deje v Banskej Štiavnici s pamiatkami anie som do veci zasvätená tak hlboko, aby som sa odvážila niečo hodnotiť, nopredsa nemôžem nechať bez povšimnutia správu v Štiavnických novinách oplánoch na zbúranie Helovského domu – Starej pošty. Musím sa priznať, žedodnes jej nedokážem akosi uveriť, pretože ten dom mi obzvlášť prirástol ksrdcu a som názoru, že ak niečo robí problém (špatí mesto, kazí imidž), nieje jediní riešenie ako ho vyriešiť, odstrániť ho nasilu…Ešte pred rokmi som túžila podniknuť záchranu a obnoviť niektoré hrady naSlovensku -Šášovský hrad, Revište, Čabraď atd., lenže časom som pochopila,že aj keby to bolo možné, je veľmi otázne, ako by výsledok obnovy vyzeral ači by bol takýto zákrok pre hrad prospešný. Oveľa užitočnejšia ako mojeskúsenosti ukázali, je konzervácia týchto pamiatok (samozrejme citlivá a nietaká hrôzostrašná ako na hrade Likava), ako sa to podarilo pri hrade Hrušov,ktorý hoc je zrúcaninou, stále vyzerá majestátne a príťažlivo.Čo majú hrady spoločné s Helovským domom? Veľa – pamäť a historickúhodnotu, svedectvo a odkaz. Ja sama nemám žiaden návrh ako ho zachrániť, hocak sa o nejakom projekte dozviem, rada ho podporím. Myslím, že našazodpovednosť voči ďalším generáciám by nám nemala dovoliť ničiť pamiatky akoto robia napríklad náboženskí fanatici v Afganistane. Je možné, že ten domnie svojou vinou už veľmi dlho chátra a stáva sa nebezpečným pre okolie, alesú predsa inštitúcie, ktoré by mali na takéto veci dozerať – napríkladPamaitkostav, teda aspoň ja mám takú predstavu. Ak Banská Štiavnica získalakvôli svojej histórii a dedičstvu toľko ocenení, je vari také ťažké nájsťsponzora na opravu Helovského domu?O oprave pamiatok v Banskej Štiavnici sa pohovorilo už veľa či už dobréhoalebo zlého, dúfam však, že sa podarí nájsť spôsob, aby sa Helovský domprebudil k životu a nestal len spomienkou.
Zuzana Horniaková


zdroj: Diskusia priatelóv Banskéj Štiavnice na www.changenet.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slnečné hodiny v Banskej Štiavnici – Pavel Fabian

Novinari si asi naozaj nemozu dovolit overovat uplne kazdu informaciu z dvoch roznych zdrojov, ale o to viac zalezi na doveryhodnosti toho jedneho. Je to mozno len malickost, ale neda mi neuviest ju na pravu mieru, kedze som s tym mal v minulosti cosi do cinenia. Nastenna malba so slnecnymi hodinami, o ktorej je rec, bola zahalena plachtou len polovicu casu, uvedeneho v clanku – presnejsie…

Štiavnické veduty

Priatelia Banskej Štiavnice, priatelia Štokovca, dovoľujeme si Vás pozvať na vernisáž výstavy fotografií, ktoré vznikli počas pilotného workshopu študentov Vysokej školy výtvarných umení, Štiavnické veduty 08 v októbri 2008.