Zrekonštruovaný barokový organ v hradnej katedrále svätého Emeráma v Nitre požehná nitriansky biskup

Obrázok k článku

Katedrálu svätého Emeráma na Nitrianskom hrade znova otvoria pre verejnosť. V súčasnosti je v čase mimo bohoslužieb zatvorená pre ladenie zrekonštruovaného barokového organu. Historický hudobný nástroj požehná nitriansky biskup Viliam Judák v nedeľu 23. apríla o 15:00, odvtedy už bude katedrála otvorená každý deň. „Po bohoslužbe bude nasledovať Kolaudačný koncert umelcov Johanna Trummera z Rakúska, Stanislava Šurina, Martina Baka a Vladimíra Kopca. Odznejú diela J. S. Bacha, F. Schmidta, S. Šurina, M. Baka, G. Frescobaldiho a G. Liberta,“ informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko.

 

V sobotu 22. apríla sa bude môcť verejnosť od 15:00 do 18:00 oboznámiť so zrekonštruovaným organom priamo na chóre katedrály. Záujemcovia si budú môcť vypočuť jeho autentický zvuk a na prípadné otázky im odpovie zhotoviteľ diela. Organ je po rekonštrukcii najvýznamnejším nástrojom bachovského, barokového charakteru na Slovensku. Najstaršie časti tohto hudobného nástroja pochádzajú z polovice 17. storočia. Cieľom opravy bolo vrátiť mu jeho barokový zvuk, aký mal v polovici 18. storočia.

 

V piatok 28. apríla bude Organová noc, v rámci ktorej budú tóny obnoveného organa znieť nitrianskou katedrálou od 19:00 do 23:00. Účinkovať bude osem slovenských a zahraničných umelcov. Návštevníci katedrály sa budú môcť započúvať do organovej hudby nielen počas bohoslužieb, ale aj v rámci viacerých pripravovaných koncertov a Katedrálneho organového festivalu, ktorý bude v auguste a v septembri.

 

Zdroj: http://slovakia.travel

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Katedrále sv. Emeráma objavili najstaršie pastofórium v Uhorsku

Najstaršie pastofórium v celom bývalom Uhorsku sa podarilo objaviť pri reštaurovaní Katedrály svätého Emeráma na Nitrianskom hrade. Schránka na prechovávanie Sviatosti oltárnej sa nachádzala v hornej lodi chrámu pod ozdobou, preto ju predtým nebolo vidieť. Pochádza z roku 1497 a s najväčšou pravdepodobnosťou ju zhotovili majstri z Florencie. Na území bývalého Uhorska sa nachádzajú len štyri renesančné pastofóriá, nitrianske je z nich najstaršie.