Získať – objaviť – zažiť v rímskej krajine Carnuntum – Dolnorakúska výstava

Mestská veža v Hainburgu na Dunaji (Viedenská veža)

V rakúskom Hainburgu na Dunaji sa v nedeľu a pondelok 12. – 13. júna uskutoční stredoveká slávnosť. Do mesta, ktoré je súčasťou Dolnorakúskej výstavy 2011, zavítajú hudobníci, cirkusanti a šarlatáni z minulých dôb. V Hainburgu Pri pranieri (Auf der Freyung) sú pre divákov pripravené exhibičné zápasy, tanečné čísla, ale aj hltači ohňa. Svoje umenie predvedú aj remeselníci. “Návštevníci sa dozvedia, ako naši predkovia kovali, aké to bolo byť hrnčiarom, jednoducho ako žili. Samozrejme aj pre deti bude prichystaný špeciálny program,” informovala Beata Havranová z agentúry B. H. Public Relations & Promotion. Okrem slávnosti môžu hostia navštíviť aj stálu výstavu v Továrni kultúry (Kulturfabrik Hainburg). Expozícia ponúka pohľad do sveta najväčších dobyvateľov a objaviteľov – z predhistorických čias až po 21. storočie.

Dolnorakúska výstava 2011 s názvom Získať – objaviť – zažiť v rímskej krajine Carnuntum sa koná od 16. apríla do 15. novembra. Jej cieľom je poukázať na zmeny v priebehu tisícročí, od Rimanov až po súčasnosť. Mesto Hainburg na Dunaji je jedným z viacerých výstavných miest. Ďalšími sú múzeum Carnuntinum v kúpeľoch Deutsch-Altenburg a múzeum pod holým nebom Petronell.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Limes romanus na Dunaji

Tento príbeh sa začína nejaké dve storočia pred naším letopočtom. V roku 113 pred n. l. Germánsky kmeň Teutonov v bitke pri Noreie na Dunaji porazí rímske vojsko. Pri meste Arausia na Rhône, roku 105 pred n. l., majú Rimania na krku ďalšiu vojnovú porážku. Trvá to tri roky, kým reputáciu vojnového umenia starého Ríma napraví Gaius Marius a zvíťazí nad odbojnými divochmi zo severu.

Das Handpolierverfahren

Es gibt mehrere verschiedene Arten, eine französische Politur aufzubauen. Die nachfolgenden Angaben sollen einen kleinen Einblick für Anfänger bieten. Das Polieren bedarf einiger Übung und Erfahrung. Daher ist es ratsam, daß Sie einige Übungen an einem Musterbrett vornehmen. Die Verarbeitung muß in einem warmen, staubfreien und trockenem Raum erfolgen…

Das Tekover Museum in Levice

Das Tekover Museum in Levice entstand dank des Postmeisters Jozef Nécsey, der im Jahre 1927 der Stadt seine umfangreiche Sammlung von archäologischen Gegenständen aus der Umgebung von Vráble und des Unterlaufs von Hron geschenkt hat, sowie seine ethnographische Gegenstände aus dem nördlichen Teil des Gespan Tekov und aus der Umgebung von Zvolen, Gemälde, das Familienarchiv und 1500 Bücher.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…