Získať – objaviť – zažiť v rímskej krajine Carnuntum – Dolnorakúska výstava

Mestská veža v Hainburgu na Dunaji (Viedenská veža)

V rakúskom Hainburgu na Dunaji sa v nedeľu a pondelok 12. – 13. júna uskutoční stredoveká slávnosť. Do mesta, ktoré je súčasťou Dolnorakúskej výstavy 2011, zavítajú hudobníci, cirkusanti a šarlatáni z minulých dôb. V Hainburgu Pri pranieri (Auf der Freyung) sú pre divákov pripravené exhibičné zápasy, tanečné čísla, ale aj hltači ohňa. Svoje umenie predvedú aj remeselníci. “Návštevníci sa dozvedia, ako naši predkovia kovali, aké to bolo byť hrnčiarom, jednoducho ako žili. Samozrejme aj pre deti bude prichystaný špeciálny program,” informovala Beata Havranová z agentúry B. H. Public Relations & Promotion. Okrem slávnosti môžu hostia navštíviť aj stálu výstavu v Továrni kultúry (Kulturfabrik Hainburg). Expozícia ponúka pohľad do sveta najväčších dobyvateľov a objaviteľov – z predhistorických čias až po 21. storočie.

Dolnorakúska výstava 2011 s názvom Získať – objaviť – zažiť v rímskej krajine Carnuntum sa koná od 16. apríla do 15. novembra. Jej cieľom je poukázať na zmeny v priebehu tisícročí, od Rimanov až po súčasnosť. Mesto Hainburg na Dunaji je jedným z viacerých výstavných miest. Ďalšími sú múzeum Carnuntinum v kúpeľoch Deutsch-Altenburg a múzeum pod holým nebom Petronell.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenská dunajská slávnosť v rakúskom zámku Schloss Orth

Tradičné ľudové remeslá, kultúra či slovenské kulinárske špeciality boli v nedeľu 5. septembra 2010 súčasťou Slovenskej dunajskej slávnosti v rakúskom zámku Schloss Orth. Podujatie bolo vyvrcholením tzv. Slovenského roka v Národnom parku Donau-Auen v dedinke Orth an der Donau. Návštevníkom sa predstavili napríklad Podunajské Biskupice, Devín, Devínska Nová Ves či mesto Stupava. Zhliadnuť bolo možné také remeslá ako paličkovanie, umelecké drotárstvo, hrnčiarstvo a kováčstvo, vyšívanie, sviečkarstvo, tvorbu z dreva či šperky z prírodných materiálov. Popri hudbe, speve a tanca bolo možné ochutnať napríklad kapustnicu, kotlíkový guláš, syry či pagáče, ale aj ríbezľové víno a slovenské pivo. Popri sprievodnom programe nechýbali ani aktivity pre deti, ktoré si mohli vyskúšať výrobu predmetov z drôtu, modelovanie z hliny, výrobu sviečok, pletenie rybárskych sietí či objaviť kúzlo papiera, pripravené boli aj rôzne vedomostné hry na zámockom ostrove. Súčasťou podujatia bola výstava Danubius fluvius o živote na slovenskom Dunaji.

Obľúbená výstava a súťaž hubárov v SNM

BRATISLAVA 11. októbra (SITA) – Na hubársku sezónu, ktorú každoročne so sebou prináša jeseň, tradične myslí aj Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Prírodovedné múzeum SNM spolu so Slovenskou mykologickou spoločnosťou pri Slovenskej akadémii vied (SAV) pripravili od 19. do 21. októbra výstavu HUBY 2004. Špeciálna 24. bratislavská výstava húb sa uskutoční v sídle SNM na Vajanského nábreží 2 denne od 9:00 do 18:00. Súčasťou výstavy bude aj obľúbená hubárska súťaž.

Limes romanus na Dunaji

Tento príbeh sa začína nejaké dve storočia pred naším letopočtom. V roku 113 pred n. l. Germánsky kmeň Teutonov v bitke pri Noreie na Dunaji porazí rímske vojsko. Pri meste Arausia na Rhône, roku 105 pred n. l., majú Rimania na krku ďalšiu vojnovú porážku. Trvá to tri roky, kým reputáciu vojnového umenia starého Ríma napraví Gaius Marius a zvíťazí nad odbojnými divochmi zo severu.

Oslavy Medzinárodného dňa detí v národnom múzeu

Naučiť sa niečo nové, ale najmä zabaviť sa môžu deti v najbližších dňoch v niektorej z pobočiek Slovenského národného múzea na Slovensku. Múzeá sídliace v palácoch, hradoch i skanzenoch pripravili pre deti počas víkendu 29. – 30. mája 2010 a nadchádzajúceho týždňa špeciálny program k Medzinárodnému dňu detí. Na zaujímavý program pozývajú rodiny pracovníci národného múzea v: Prírodovednom múzeu v Bratislave, Múzeu slovenskej dediny v Martine, v Múzeu Bojnice, Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na Hrade Modrý Kameň, tiež v Spišskom múzeu, Múzeu Betliar, Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre a v myjavskom Múzeu Slovenských národných rád. Agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia prezentácie a marketingu SNM.