Získať – objaviť – zažiť v rímskej krajine Carnuntum – Dolnorakúska výstava

Mestská veža v Hainburgu na Dunaji (Viedenská veža)

V rakúskom Hainburgu na Dunaji sa v nedeľu a pondelok 12. – 13. júna uskutoční stredoveká slávnosť. Do mesta, ktoré je súčasťou Dolnorakúskej výstavy 2011, zavítajú hudobníci, cirkusanti a šarlatáni z minulých dôb. V Hainburgu Pri pranieri (Auf der Freyung) sú pre divákov pripravené exhibičné zápasy, tanečné čísla, ale aj hltači ohňa. Svoje umenie predvedú aj remeselníci. “Návštevníci sa dozvedia, ako naši predkovia kovali, aké to bolo byť hrnčiarom, jednoducho ako žili. Samozrejme aj pre deti bude prichystaný špeciálny program,” informovala Beata Havranová z agentúry B. H. Public Relations & Promotion. Okrem slávnosti môžu hostia navštíviť aj stálu výstavu v Továrni kultúry (Kulturfabrik Hainburg). Expozícia ponúka pohľad do sveta najväčších dobyvateľov a objaviteľov – z predhistorických čias až po 21. storočie.

Dolnorakúska výstava 2011 s názvom Získať – objaviť – zažiť v rímskej krajine Carnuntum sa koná od 16. apríla do 15. novembra. Jej cieľom je poukázať na zmeny v priebehu tisícročí, od Rimanov až po súčasnosť. Mesto Hainburg na Dunaji je jedným z viacerých výstavných miest. Ďalšími sú múzeum Carnuntinum v kúpeľoch Deutsch-Altenburg a múzeum pod holým nebom Petronell.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenská dunajská slávnosť v rakúskom zámku Schloss Orth

Tradičné ľudové remeslá, kultúra či slovenské kulinárske špeciality boli v nedeľu 5. septembra 2010 súčasťou Slovenskej dunajskej slávnosti v rakúskom zámku Schloss Orth. Podujatie bolo vyvrcholením tzv. Slovenského roka v Národnom parku Donau-Auen v dedinke Orth an der Donau. Návštevníkom sa predstavili napríklad Podunajské Biskupice, Devín, Devínska Nová Ves či mesto Stupava. Zhliadnuť bolo možné také remeslá ako paličkovanie, umelecké drotárstvo, hrnčiarstvo a kováčstvo, vyšívanie, sviečkarstvo, tvorbu z dreva či šperky z prírodných materiálov. Popri hudbe, speve a tanca bolo možné ochutnať napríklad kapustnicu, kotlíkový guláš, syry či pagáče, ale aj ríbezľové víno a slovenské pivo. Popri sprievodnom programe nechýbali ani aktivity pre deti, ktoré si mohli vyskúšať výrobu predmetov z drôtu, modelovanie z hliny, výrobu sviečok, pletenie rybárskych sietí či objaviť kúzlo papiera, pripravené boli aj rôzne vedomostné hry na zámockom ostrove. Súčasťou podujatia bola výstava Danubius fluvius o živote na slovenskom Dunaji.