Židovská obec otvorí v areáli synagógy galériu Ľudovíta Felda

Obrázok k článku

Židovská náboženská obec (ŽNO) Košice v areáli synagógy na Puškinovej ulici otvára Kultúrne centrum Ľudovíta Felda. Slávnostné otvorenie, na ktoré obec pozýva širokú verejnosť, sa uskutoční dnes, t.j. vo štvrtok 17. septembra. Ako informoval Tomáš Teššer z košickej Židovskej náboženskej obce, v centre bude galéria obrazov Ľudovíta Felda a jeho žiakov, ako aj maľby významných židovských umelcov – maliarov na Slovensku.

 

Myšlienka vytvoriť túto kultúrnu ustanovizeň vznikla už dávnejšie a jej autorkou bola pani Sylvia Fishbaum rod. Moškovičová, majstrova žiačka a obdivovateľka, ktorá žije v USA. Priestory boli zrekonštruované podľa projektu Ing. arch. Júlie Kunovskej z Bratislavy, pôvodom z Košíc a pod odborným dohľadom Ing. Petra Schwarza. 

 

Predstavenstvo Židovskej náboženskej obce poverilo vedením a spravovaním tohto centra Janu Teššerovú. Centrum bude slúžiť ako galéria, spolu so synagógou bude robiť umelecko-historické prednášky v rámci Dňa holokaustu, vyučovanie pre školy. Centrum bude otvorené zatiaľ raz do mesiaca v nedeľu popoludní a bude súčasťou kultúry a histórie Košíc.

 

Ľudovít Feld (19. 3. 1904 – 18. 5. 1991), košický rodák, bol výborným kresliarom i grafikom. Bol odchovancom povestnej Krónovej školy a študoval aj na budapeštianskej Akadémii výtvarných umení. Napriek telesnému hendikepu a ťažkému životnému údelu – v koncentračnom tábore stratil väčšinu svojej rodiny – bol človekom veľmi chápavým. Feld kreslil krajinu, architektúru, ľudí pri práci doma i v závodoch. Neskôr, i pre zhoršený zdravotný stav, venoval väčšiu pozornosť košickým zákutiam. V tichu svojho súkromia sa vo svojej tvorbe vrátil aj k prežitému utrpeniu – Birkenau, Koncentrák v košickej tehelni, Nikto mi neostal.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Mesto Ružomberok podá projekt na obnovu synagógy

Ružomberská radnica chce v tomto roku získať 1,3 mil. € z eurofondov na rekonštrukciu židovskej synagógy. Potvrdil to primátor mesta Michal Slašťan. “Po rokovaní s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Pavlom Frankom sme sa dohodli, že zväz objekt synagógy predá mestu za symbolické euro. Správcom budovy musí byť nezisková organizácia,” vysvetlil.