Židovská obec otvorí v areáli synagógy galériu Ľudovíta Felda

Obrázok k článku

Židovská náboženská obec (ŽNO) Košice v areáli synagógy na Puškinovej ulici otvára Kultúrne centrum Ľudovíta Felda. Slávnostné otvorenie, na ktoré obec pozýva širokú verejnosť, sa uskutoční dnes, t.j. vo štvrtok 17. septembra. Ako informoval Tomáš Teššer z košickej Židovskej náboženskej obce, v centre bude galéria obrazov Ľudovíta Felda a jeho žiakov, ako aj maľby významných židovských umelcov – maliarov na Slovensku.

 

Myšlienka vytvoriť túto kultúrnu ustanovizeň vznikla už dávnejšie a jej autorkou bola pani Sylvia Fishbaum rod. Moškovičová, majstrova žiačka a obdivovateľka, ktorá žije v USA. Priestory boli zrekonštruované podľa projektu Ing. arch. Júlie Kunovskej z Bratislavy, pôvodom z Košíc a pod odborným dohľadom Ing. Petra Schwarza. 

 

Predstavenstvo Židovskej náboženskej obce poverilo vedením a spravovaním tohto centra Janu Teššerovú. Centrum bude slúžiť ako galéria, spolu so synagógou bude robiť umelecko-historické prednášky v rámci Dňa holokaustu, vyučovanie pre školy. Centrum bude otvorené zatiaľ raz do mesiaca v nedeľu popoludní a bude súčasťou kultúry a histórie Košíc.

 

Ľudovít Feld (19. 3. 1904 – 18. 5. 1991), košický rodák, bol výborným kresliarom i grafikom. Bol odchovancom povestnej Krónovej školy a študoval aj na budapeštianskej Akadémii výtvarných umení. Napriek telesnému hendikepu a ťažkému životnému údelu – v koncentračnom tábore stratil väčšinu svojej rodiny – bol človekom veľmi chápavým. Feld kreslil krajinu, architektúru, ľudí pri práci doma i v závodoch. Neskôr, i pre zhoršený zdravotný stav, venoval väčšiu pozornosť košickým zákutiam. V tichu svojho súkromia sa vo svojej tvorbe vrátil aj k prežitému utrpeniu – Birkenau, Koncentrák v košickej tehelni, Nikto mi neostal.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Ružomberok podá projekt na obnovu synagógy

Ružomberská radnica chce v tomto roku získať 1,3 mil. € z eurofondov na rekonštrukciu židovskej synagógy. Potvrdil to primátor mesta Michal Slašťan. “Po rokovaní s predsedom Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Pavlom Frankom sme sa dohodli, že zväz objekt synagógy predá mestu za symbolické euro. Správcom budovy musí byť nezisková organizácia,” vysvetlil.