Žiar nesúhlasí s navrhnutým ochranným pásmom

ŽIAR NAD HRONOM – Kostol a kaštieľ s areálom v Žiari nad Hronom majú byť ako národné kultúrne pamiatky v ochrannom pásme. Navrhol to Pamiatkový úrad, ale mesto s tým nesúhlasí. Primátor Ivan Černaj tvrdí, že ochranné pásmo je zbytočne veľké. “Navrhujeme ponechať areál kostola a kaštieľa v súčasnej podobe,” hovorí.

Tomáš Kowalski z Pamiatkového úradu v Bratislave však hovorí, že účinnú ochranu pamiatok možno dosiahnuť iba vytvorením ochranného pásma. “Je to záruka, že v navrhnutom pásme sa nepostavia nevhodné dominanty, nezmení sa fasáda domov, alebo nenarušia pohľady na historické dominanty.”
Rozhodnutie o vyhlásení pásma už bolo vydané, dotknuté strany sa proti nemu môžu odvolať na ministerstvo kultúry.

Primátor je presvedčený, že navrhnuté pásmo by obmedzilo stavebnú činnosť, predražilo obnovu nehnuteľností a prinieslo pokles záujmu investorov. Pásmo zahŕňa podľa neho aj tie časti mesta, kde stoja obytné domy, ktoré nemajú žiadnu historickú hodnotu. “Nie sme proti snahám pamiatkarov, aby sa pôvodný charakter národných kultúrnych pamiatok zachoval. Tieto pripomienky sa však dajú riešiť regulatívami v územnom pláne mesta.” Územný plán je v úvodnej fáze, rieši sa jeho zadanie. (eta)


Ochranné pásmol Kaštieľ s areálom – renesančno-barokový kaštieľ dal začiatkom 17. storočia postaviť Peter Pázmaň. Dlhé roky slúžil ako letné sídlo banskobystrických biskupov. V jeho blízkosti sa nachádza rozľahlý park so zachovanými vzácnymi drevinami

Kostol Povýšenia sv. Kríža – klasicistický kostol, ktorý postavili zrejme na základoch románskeho kostola. V jeho blízkosti je zachovaná fara – druhá najstaršia budova v meste z roku 1766 a vodná veža.


Zdroj: www.sme.sk, (eta)

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Stanovisko MK SR k oploteniu veľvyslanectva USA

V roku 2002 podpísal primátor Bratislavy zmluvu s veľvyslanectvom USA v Bratislave, v ktorej je garantované právo veľvyslanectva realizovať všetky potrebné bezpečnostné opatrenia. V zmluve sa uvádza: „Mesto týmto poskytuje Spojeným štátom výlučné a neobmedzené právo kontrolovať všetok prístup do Bezpečnostnej zóny, vrátane práva vylúčiť všetku premávku vozidiel. (…)

B. Bystrica: Kalvária patrí do ochranného pásma pamiatkovej rezervácie

Banskobystrická kalvária na úpätí kopca Urpín, v ktorej areáli chcelo banskobystrické biskupstvo postaviť štyri bytové domy, vzdelávací inštitút a penzión pre seniorov, patrí do ochranného pásma mestskej Pamiatkovej rezervácie Banská Bystrica. Ochranné pásmo, ktoré zahŕňa aj kalváriu, vyhlásil Pamiatkový úrad Slovenskej republiky 19. marca na druhýkrát, keď prvé rozhodnutie z roku 2008 vrátil krajský súd na ďalšie konanie.

Na obnovu pamiatok menej peňazí

Na obnovu pamiatok pôjde vinou ministerstva výstavby menej peňazí. Tvrdí to Ladislav Šimko z ministerstva kultúry a odhaduje, že objem peňazí sa zníži o dve až o tri miliardy.

Ministerstvo výstavby totiž zo strategického rámca na čerpanie eurofondov v budúcnosti vypustilo bod týkajúci sa pamiatok.

“Budeme trvať na tom, aby sa tam pamiatky vrátili,” hovorí Šimko.

Koordinátorka strategického rámca Ľubica Sabadošová tvrdí, že pamiatky nevypustili, ale premietli ich do ostatných oblastí, a tak na ne môže ísť dokonca viac peňazí. “Zdalo sa nám účelné nadviazať pamiatky na cestovný ruch.” O nedorozumení hovorí aj minister výstavby László Gyurovszky.

Šimko hovorí, že doterajší systém umožňoval aj obnovu celkom zdevastovaných či nevyužívaných kúrií a kaštieľov miestneho významu. Tie už však podľa neho nebudú mať v konkurencii s turistami navštevovanými pamiatkami šancu.

Martin Kováč, bývalý vyjednávač štrukturálnych fondov za ministerstvo kultúry tiež tvrdí, že pamiatky sa týmto prístupom bagatelizujú. Pripomína, že ministerstvo výstavby odrazu zmenilo to, čo sa pripravovalo a dohodovalo viac ako rok. “Dali odbornú facku kultúrnemu dedičstvu,” tvrdí Kováč.

Strategický rámec sa prijíma až na sedem rokov: “Niektoré pamiatky sú v takom stave, že ak ich nezachránime teraz, tak ich už nezachránime,” hovorí Šimko.