Začína sa obnova vojenského cintorína Háj Nicovô

Viac ako 1 400 hrobových miest obnovia v najbližších mesiacoch na vojenskom cintoríne Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši. Samospráva na tento účel získala polmiliónovú dotáciu od ministerstva kultúry pri príležitosti 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Ako informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková, radnica už odovzdala stavenisko zhotoviteľovi, ktorému podľa zmluvy zaplatí 420-tisíc eur.

O renovačné práce sa pôvodne mali postarať pracovníci Verejnoprospešných služieb mesta Liptovský Mikuláš, z legislatívnych dôvodov to však nebolo možné, a tak radnica vyhlásila tender na stavebné práce. V súťaži troch firiem uspela s najnižšou ponukou firma Kapa stavebná spoločnosť, s. r. o. z Banskej Bystrice, ktorá sa zmluvne zaviazala ukončiť práce do konca júla.

„S prvými prácami na obnove hrobových polí a trávnatej pláne by mali robotníci začať už v priebehu budúceho týždňa, v závislosti od počasia. Po obnove by mal mať areál charakter parkovej úpravy s prevahou trávnatej plochy. Podoba vojnového cintorína zostane zachovaná,” uviedla Čapčíková.

Vojenský cintorín s pamätníkom na Háji Nicovô je najväčším vojenským pohrebiskom československých vojakov v Slovenskej republike. Po oboch stranách schodiska k pamätníku je v desiatich radoch 1 415 hrobov. Areál pamätníka a vojenského cintorína stavali jedenásť rokov a verejnosti ho odovzdali 9. mája 1961. O dva roky neskôr celý areál vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede